ایران خواستار همکاری هند در انتقال ارز حاصله از صادرات نفت شد

نعمت زاده
Image caption نعمت زاده ضمن ابراز آمادگی برای فروش نفت بیشتر به هند، خواستار انتقال پول ایران به یورو شده است

وزیر صنعت ایران خواستار همکاری هند در کاهش فشار تحریم بانکی علیه جمهوری اسلامی شده است.

به نوشته نشریه ایندیان اکسپرس، چاپ هند، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، تجارت و معدن جمهوری اسلامی از بانک مرکزی هند خواسته است با انتقال ٥٥ درصد پول حاصل از صادرات نفت ایران به شکل یورو به کشور ثالث موافقت کند.

آقای نعمت‌زاده برای شرکت در اجلاس وزیران سازمان تجارت جهانی به بالی، اندونزی، سفر کرده و در حاشیه این اجلاس، با وزیر تجارت هند ملاقات داشته است.

وزیر صنعت ایران در گفتگو با خبرگزاری هندی پی‌تی‌آی، گفته است که محور اصلی گفتگو با وزیر تجارت هند را موضوع گسترش روابط اقتصادی دو طرف تشکیل داد که تحقق آن مستلزم حل و فصل مساله پرداخت‌های هند به ایران است.

هند از مشتریان عمده نفت ایران است اما مشکلات ناشی از تحریم بانکی جمهوری اسلامی شده است که بانک مرکزی هند ارتباط ارزی با ایران را متوقف کند.

در حال حاضر، پول حاصله از فروش نفت ایران به هند در حساب ویژه‌ای در آن کشور نگهداری می‌شود و بخشی از آن به شکل روپیه هندی، برای خرید کالاهای هندی به کار می‌رود.

Image caption بانک مرکزی هند از حدود سه سال پیش ارتباط مستقیم بانکی با ایران را محدود کرد

پیشتر، هند خواسته بود که ایران تمامی عایدی حاصل از صادرات نفت خود به هند را به شکل روپیه قبول کند اما ایران این پیشنهاد را رد کرد و خواستار آن شد که بخشی از آن مبلغ به ارز معتبر بین‌المللی در هند نگهداری شود.

آقای نعمت‌زاده گفته است که جمهوری اسلامی تعهد کرده ٤٥ درصد از عایدی حاصل از صادرات نفت به هند را به روپیه و برای خرید کالاهای هندی اختصاص دهد اما بقیه این عایدی باید به یورو پرداخت شود، اما "به دلیل مشکلات بانکی، امکان اجرای این تعهد وجود نداشته است."

تمایل به گسترش روابط تجاری

به گزارش ایندیان اکسپرس، این مقام ایرانی بر گسترش روابط اقتصادی با هند تاکید کرده و گفته است که "ایران نفت خام بیشتری برای فروش دارد و مایل است راه‌هایی برای افزایش صادرات نفت خود به هند بیابد."

هند در سال مالی ٢٠١٢-٢٠١١، حدود ٢١ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرد اما با وضع تحریم نفتی و بیمه علیه ایران، این میزان به حدود ١٣ میلیون تن در سال مالی قبل کاهش یافت.

Image caption پالایشگاه‌های هندی از خریداران عمده نفت خام صادراتی ایران هستند

اخیرا وزیر انرژی هند اخیرا گفته بود که هند در نظر دارد در سال مالی آتی، ١١ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کند و این برنامه تغییر نمی‌کند. وی افزوده بود که افزایش واردات از ایران، به برنامه‌ریزی دوباره نیاز دارد و با تاکید بر تمایل هند به افزایش خرید نفت خام از ایران، گفته بود که تحقق این هدف به حل و فصل بحران هسته‌ای ایران بستگی دارد.

تحریم‌های کشورهای غربی، علاوه بر کاهش چشمگیر در صادرات نفت ایران به کشورهای مختلف از جمله هند، پرداخت‌های خارجی به جمهوری اسلامی را به تدریج دشوارتر کرده است.

بانک مرکزی هند از دسامبر سال ٢٠١٠ ارتباط بانکی با ایران را متوقف کرد و اعلام داشت که قادر نیست تسهیلات بانکی در اختیار واردکنندگان نفت از ایران قرار دهد و پرداخت بهای واردات نفت از ایران در چارچوب "اتحادیه پایاپای آسیا" به دلیل وضع تحریم علیه ایران صورت نمی‌گیرد.

به نوشته ایندیان اکسپرس، تا ماه ژوئیه سال ٢٠١١ میلادی، هند ٥٥ درصد از عواید نفتی ایران را به شکل یورو و از طریق بانک "هالبنک" مستقر در ترکیه به ایران ارسال می‌کرد و ٤٥ درصد بقیه به روپیه به حساب شرکت ملی نفت ایران ریخته می‌شد.

از اوایل سال جاری میلادی، تشدید تحریم‌های بانکی عملیات از طریق بانک هالبنک را متوقف کرد.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی پیرامون ملاقات وزیر صنعت ایران با وزیر تجارت هند نوشته است که گفتگو درباره مشارکت هند در توسعه میدان‌های نفتی ایران و دسترسی صادرکنندگان هندی به بازارهای آسیای میانه از طریق راه های این کشور هم مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

مطالب مرتبط