ایران قرارداد کمک به ساخت خط لوله گاز به پاکستان را به حال تعلیق درآورد

روساس جمهوری وقت ایران و پاکستان
Image caption امضای این قرار داد در آن زمان بین آصف علی زرداری، رئیس جمهوری وقت پاکستان و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، به امضا رسید

ایران، پرداخت وام به پاکستان را در چارچوب توافق ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان را "معلق" کرده است.

بنابر آن قرارداد، انتظار می‌رفت که ایران برای ساخت این خط لوله ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار وام به پاکستان بپردازد.

در همین رابطه علی ماجدی، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل، گفته که ایران به دلیل تحریم‌ها نمی‌تواند بودجه احداث خط لوله در یک کشور دیگر را تامین کند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هم در این رابطه افزوده تا زمانی که هند و چین نخواهند بخشی از این پروژه باشند، احداث این خط لوله برای ایران توجیه اقتصادی ندارد. به گفته رسانه‌های ایرانی آقای زنگنه حدود یکماه پیش نیز در جمع خبرنگاران تاکید کرده بود که "امیدی" به این توافق ندارد.

چند روز پیش نیز مقامات پاکستانی برای رایزنی با مقامات ایرانی در مورد این خط لوله به تهران آمده بودند. برخی از رسانه‌‌های ایرانی همزمان با این دیدار و به نقل از وزیر نفت ایران گفته بودند که تهران "با هرگونه ارزان فروشی گاز ایران" مخالف است.

احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان مدتها محور مذاکرات مقامات دو کشور بود تا در نهایت و بعد از مدت‌ها تاخیر و با وجود مخالفت‌های پی در پی آمریکا، مراسم احداث خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان موسوم به "خط لوله صلح" با حضور روسای جمهوری دو کشور در اوایل ماه مارس سالجاری میلادی (اسفند سال ۱۳۹۱) برگزار شد.

امضای این قرار داد در آن زمان بین آصف علی زرداری، رئیس جمهوری وقت پاکستان و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران، به امضا رسید.

خط لوله گاز در بخش ایرانی آن تا تقریبا نزدیک مرز با پاکستان تکمیل شده است اما در آنسوی مرز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

در همان زمان هم مقامات آمریکایی از طرق مختلف به اطلاع پاکستان رسانده بودند که که امضای این توافق‌نامه می‌تواند با مشکلاتی بویژه در چارچوب تحریمهای آمریکا علیه ایران مواجه شود.

اما مقامات پاکستان براین نکته تاکید داشتند که این توافق‌نامه بر اساس نیازهای ملی پاکستان است و مقامات آمریکایی اینگونه نیازها را درک خواهند کرد. پاکستان بشدت محتاج انرژی است و در ماههای مختلف سال می‌توان صف خودروها را در مقابل جایگاه‌های عرضه سوخت دید. در بسیاری از نقاط کشور نیز بویژه در تابستان برق تا حدود ۱۰ ساعت در روز قطع می‌شود.

از سوی دیگر البته امضای این قرارداد در آن زمان که ایران تحت تحریمهای شدید و بی‌سابقه آمریکا قرار گرفته بود، برای مقامات تهران می توانست برگ برنده‌ای باشد.

مطالب مرتبط