تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه و پلی اکریل اصفهان

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، از تجمع اعتراضی کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان و کارخانه نیشکر هفت تپه خبر داده است.

ایلنا می‌گوید کارگران پلی اکریل اصفهان به کوچک‌سازی کارخانه و جداسازی شرکت‌های زیرمجموعه اعتراض دارند و کارگران هفت‌تپه نیز خواهان دریافت حقوق معوقه خود هستند.

یکی از فعالان کارگری به ایلنا گفته است که حدود ۵۰۰ نفر از کارگران پلی‌اکریل اصفهان صبح امروز، ۳۰ آذر (۲۱ دسامبر) دست به تجمع زدند. کارگران معترض گفته‌اند که تا رسیدن به خواسته‌هایشان هر روز به تجمع دست خواهند زد.

کارگران پلی‌اکریل اصفهان پیش از این نیز تجمعات اعتراضی مشابهی برگزار کرده بودند.

کارگران می‌گویند که با کوچک‌سازی کارخانه و واگذاری زیرمجموعه‌های وابسته به آن به شرکت‌های دیگر نگران امنیت شغلی خود هستند.

حقوق معوقه

کارگران نیشکر هفت‌تپه نیز در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد ماه‌های مهر و آبان و پاداش سالانه تجمع کرده‌اند.

رضا رخشان، از فعالان کارگری، با اشاره به وضعیت نامساعد کارخانه نیشکر هفت‌تپه به ایلنا گفته است: "به طور غیر رسمی به برخی از کارگران پیشنهاد شده که بابت مطالبات حجم معینی از محصول شکر کارخانه را دریافت کنند."

حقوق معوقه یکی از مشکلات مزمن کارگران ایرانی است.

اقتصاد ایران در یک سال اخیر وضعیتی بسیار دشوار داشته است. نرخ تورم به بالاترین سطح از سال ۱۳۷۴ رسیده، رشد اقتصاد منفی بوده و مقام‌های دولتی نرخ بیکاری را "بحرانی" توصیف کرده‌اند.

وضع تحریم‌های گسترده علیه بخش نفت و گاز و همچنین نظام بانکی ایران از طرف آمریکا و اتحادیه اروپا عمده‌ترین دلیل بحرانی شدن وضع اقتصاد ایران است.

اجرای سیاست‌های حذف یارانه‌ها و خصوصی‌سازی نیز از دیگر دلایلی است که وضعیت اقتصاد ایران را پیچیده کرده است.

مطالب مرتبط