دولت ایران سبدی از کالاها به رایگان میان ۱۵ میلیون نفر توزیع می‌کند

حق نشر عکس Getty

دولت ایران اعلام کرده است که از اول بهمن ماه امسال سبد رایگان کالا که مجموعه‌ای از اقلام اساسی است را به عنوان کمک هزینه، در میان کارکنان دولت، بازنشستگان و مستمری بگیران توزیع می‌کند.

این سبد شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلو مرغ، ۲ شانه دوازه تایی تخم مرغ، روغن مایع و ۸۰۰ گرم پنیر است.

بر اساس گزارش رسانه های ایران، بهمن حاجعلی، مدیر اجرایی طرح سبد کالایی، شانزدهم دی ماه (ششم ژانویه) گفته است که ارزش این سبد، بیش از ۸۰ هزار تومان است که اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومانی آن در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است.

این مقام دولتی ایران گفته است که تا پایان سال جاری خورشیدی دو سبد رایگان در اختیار سرپرستان خانواده ها قرار داده می شود و حجم و میزان آن هم برای همه خانواده ها یکسان است.

بر اساس اعلام مقام های دولتی، تخمین زده می شود که ۱۵ میلیون نفر مشمول دریافت این سبد کالا باشند.

مقام های دولت ایران امیدوارند که این سبد افزایش تقاضای کالاهای اساسی را خنثی کند و در عین حال باعث شود سرمایه در گردش جذب شود و به واحدهای تولیدی کشور کمک شود.

آنها می گویند که این روش بر خلاف پرداخت کمک نقدی، آثار تورمی نخواهد داشت.

دولت ایران از دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، ماهانه به همه شهروندان ایرانی یارانه نقدی می پردازد، اما دولت حسن روحانی گفته است که این شیوه قابل ادامه نیست و قصد دارد آن را تغییر دهد.

اقتصاد ایران سال گذشته خورشیدی رشد منفی داشته است و نرخ بیکاری در ایران به میزانی افزایش پیدا کرده که به گفته مقام‌های دولت "بحرانی" محسوب می‌شود.

نرخ تورم هم به بالاترین سطح خود از سال ۱۳۷۴ تاکنون رسیده است.

با این حال در ماه های اخیر تورم نقطه به نقطه بر اساس گزارش های رسمی کاهش یافته است.