سال ۲۰۱۳ ، افزایش ثروت در یک سو و نا امیدی اقتصادی در سوی دیگر

Image caption یل گیتس موسس مایکروسافت با افزودن حدود ۱۶ میلیارد دلار بر ثروت خود طی سال گذشته اکنون با دارایی بالغ بر ۷۸ میلیارد دلار در مقام اول فهرست ثروتمندان جهان قرار گرفته است

در سال گذشته سیصد نفر از ثروتمندان بزرگ جهان حدود ۵۰۰ میلیارد دلار بر ثروت خود افزوده و اکنون ارزش دارایی‌های آنها روی هم رفته به سه تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

طبق بررسی های آماری خبرگزاری بلومبرگ، شرکت ها و صنایع مربوط به فن آوری های جدید طی سال گذشته با افزودن ۲۸ درصد بر درآمد خود در صدر فهرست قرار دارند. از میان ۳۰۰ میلیاردر بزرگ جهان فقط ۷۰ نفر طی سال گذشته بخشی از ثروت و دارایی خود را از دست داده اند و بقیه به نسبت سالهای قبل به شکل چشمگیری بر ثروت خود افزوده اند.

از میان افرادی که ثروت و دارایی آنها افزایش یافته بیل گیتس موسس مایکروسافت است که با افزودن حدود ۱۶ میلیارد دلار بر ثروت خود طی سال گذشته اکنون با دارایی بالغ بر ۷۸ میلیارد دلار در مقام اول فهرست ثروتمندان جهان قرار گرفته است. یکی از دلایل اصلی افزایش چشمگیر ثروت او رشد ۴۰ درصدی قیمت سهام شرکت مایکروسافت در دوازده ماه گذشته بود.

در چند سال گذشته کارلوس سلیم میلیاردر مکزیکی صاحب شرکت های رسانه ای و ارتباطات همواره در مقام اول این فهرست قرار داشت. او با ۷۲ میلیارد دلار دارایی که به نسبت سال گذشته تغییر محسوسی نداشته اکنون در مقام دوم قرار دارد و پس از وی آمانسیو اورتگا میلیاردر اسپانیایی صاحب تولیدی های بزرگ پوشاک از جمله " زارا " با حدود ۶۵ میلیارد دلار همچون دو سال گذشته در مقام سوم این فهرست قرار دارد.

یکی دیگر از افرادی که طی سال گذشته به شکل قابل ملاحظه ای بر ثروت خود افزوده مارک زاکربرگ موسس و از سهامداران اصلی فیس بوک است که با ثروتی حدود ۲۵ میلیارد دلار، که به نسبت سال گذشته دو برابر شده است، در مقام بیست و ششم این فهرست قرار دارد و در بیست و نه سالگی جوانترین میلیاردر جهان است.

کارشناسان اقتصادی می گویند که ثروتمندان بزرگ جهان در سال جدید نیز بر ثروت خود خواهند افزود چون نرخ بهره کماکان پایین خواهد ماند، اقتصاد جهانی به طور متوسط دو درصد رشد خواهد داشت و بازار نقدینگی رشد خوبی خواهد کرد.

آمارهای منتشر شده توسط بازارهای بورس و سهام نشان می دهد که بهای سهام چند صد شرکت بزرگ در اکثر بازارهای معتبر به طور متوسط بین ۲۵ تا ۳۰ درصد طی سال گذشته افزایش یافته است. در بازار سهام نیویورک این افزایش حدود ۳۰ درصد بوده است . اما در بازار سهام کشورهای اروپایی نیز که کماکان با پیامدهای بحران اقتصادی حوزه یورو دست و پنجه نرم می کنند، بهای سهام شرکت های اصلی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد بوده است.

در کارنامه سالانه بازارهای سهام کشورهای مختلف موارد جالب و تعجب آوری نیز وجود دارد. بازار سهام ژاپن با بیش از ۵۰ درصد افزایش نرخ سهام در صدر قرار دارد و بعد از آن بازار سهام ونزوئلا را می توان دید که با ۴۵ درصد افزایش نرخ سهام تعجب همه را برانگیخته است. موارد جالب دیگر جمهوری ایرلند و یونان دو کشور حوزه یورو هستند که چند سال پیش اقتصاد آنها با کمک های مالی خارجی از ورشکستگی کامل نجات یافت. بازار سهام این کشورها نیز حدود ۳۵ درصد افزایش را نشان می دهد.

افزایش بهای سهام طی سال گذشته در بازار مالی آمریکا به نسبت پنج سال اخیر بی سابقه بوده و در سایر نقاط جهان نیز از جمله سالهای بسیار موفق طی دو دهه اخیر بوده است. اما چنین حدی از افزایش بهای سهام از نگاه برخی از کارشناسان اقتصادی یک هشدار جدی است. به اعتقاد آنها بخشی از این افزایش محصول اغراق در ارزش سهام است و در سال جدید ممکن است بهای سهام برخی از شرکت ها به شدت کاهش یابد.

افزایش ۵۰۰ میلیارد دلاری دارایی های چند صد ثروتمند بزرگ جهان و افزایش چشمگیر بهای سهام در اکثر کشورها در شرایطی روی می دهد که سال ۲۰۱۳ کماکان برای اکثریت جمعیت جهان از نظر اقتصادی و معیشتی سال بسیار دشواری بوده و به نظر می رسد که پیامدهای بحران اقتصادی سالهای اخیر از جمله بیکاری گسترده ، کاهش دستمزد و کاستن از رفاه و خدمات اجتماعی در سال میلادی جدید ادامه خواهد یافت.

طبق تازه ترین نظرسنجی هایی که در هفته های پایانی سال ۲۰۱۳ انجام شد در اکثر کشورهای جهان و حتی کشورهای اروپای غربی، بخش چشمگیری از پاسخ دهندگان معتقدند که شرایط اقتصادی آنها طی سالهای اخیر بدتر شده و بعید می دانند که سال ۲۰۱۴ چشم انداز بهتری داشته باشد حتی اگر سال جدید برای ثروتمندان بزرگ جهان و بازارهای سهام ثروت بیشتری به ارمغان بیاورد.