انتقاد وزیر اطلاعات از 'رسوبات اندیشه سوسیالیستی' در ایران

حق نشر عکس FARS

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، از "رسوبات اندیشه سوسیالیستی" و "نفرت از سرمایه‌داری" در ایران انتقاد کرده و ضمن تاکید بر ضرورت امنیت سرمایه‌گذاری گفته است: "سرمایه معطل و بی‌اثر در تولید مورد پسند اسلام نیست."

آقای علوی گفته است اسلام برای سرمایه سقفی تعیین نکرده و "راه صحیح کسب درآمد و مصرف سرمایه و سهیم کردن فقرا و نیازمندان" را نشان داده است.

او در جمع شماری از بازرگانان و کارخانه‌داران آذربایجان شرقی تاکید کرده است که دولت خود را موظف به حمایت از سرمایه‌گذاران می‌داند.

آقای علوی گفته است: "همان‌طور که امنیت لازمه سرمایه‌گذاری است، برای دستیابی به امنیت هم باید به دنبال تقویت سرمایه‌گذاری، به ویژه جذب سرمایه‌گذاری خارجی باشیم."

او گفته است ارتقای جایگاه بخش خصوصی وظیفه دولت است.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی او و مقام‌های مختلف دولتش از ضرورت تقویت بخش خصوصی در ایران می‌گویند و برخی از اعضای حلقه نزدیک به آقای روحانی، همچون محمد نهاوندیان و محمدرضا نعمت‌زاده خود از چهره‌های مطرح بخش خصوصی ایران و طرفدار سیاست‌های اقتصاد بازار هستند.

محمود علوی با اشاره به اندیشه‌های سوسیالیستی گفته است: "متاسفانه هنوز رسوبات این اندیشه در جامعه ما کم و بیش باقی مانده، در حالی که دفاع از سرمایه‌گذار، غیر از دفاع از سرمایه‌دار است."

پیش از این حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی، در مصاحبه با نشریه اندیشه پویا گفته بود: "پروژه روحانی زدودن چپ‌زدگی است."