کمیسیون تلفیق مجلس ایران پیشنهاد کاهش یارانه‌ها را تصویب کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنگوی کمیسیون تلفیق به دولت توصیه کرده که قیمت آن دسته از حامل‌های انرژی را افزایش دهد که کمترین فشار را به تولید وارد می‌کند

کمیسیون تلفیق مجلس ایران که در حال بررسی لایحه دولت درباره بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۳ خورشیدی است، رقم پیشنهادی دولت برای حذف یارانه ها را تصویب کرده است.

بنابر این پیشنهاد، دولت ایران سال آینده خورشیدی از محل حذف یارانه ها، بالغ بر ۶۳ هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت.

این مبلغ ۲۵ درصد بیشتر از رقم مصوب سال گذشته است.

مصوبه کمیسیون تلفیق، در مرحله بعد باید در صحن علنی مجلس به رای نمایندگان گذاشته شود.

غلامرضا کاتب، سخنگوی کمیسیون تلفیق به خبرنگاران گفته است که با افزایش درآمد دولت از هدفمندی یارانه ها، قیمت حامل های انرژی در حدود ۳۳ درصد افزایش می یابد.

به گفته آقای کاتب، مطابق مصوبه فعلی کمیسیون تلفیق، دولت اختیار دارد که میزان افزایش قیمت هرکدام از حامل های انرژی را تعیین کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفته که توصیه مجلس این است که دولت قیمت آن دسته از حامل های انرژی را افزایش دهد که کمترین فشار را به تولید وارد می کند.

دولت ایران این پیشنهاد را در قالب تبصره ای به لایحه بودجه، هفته گذشته به مجلس ارائه کرده بود. این نخستین لایحه بودجه دولت حسن روحانی، رئیس جمهور میانه روی ایران است که خرداد سال جاری با شعار بهبود وضعیت اقتصادی و سیاسی ایران به پیروزی رسید.

آقای روحانی یکی از مشکلات فعلی اقتصاد ایران را حجم بالای نقدینگی توصیف کرده و گفته است که دولت برای کنترل تورم چاره ای جز رسیدگی به کاهش نقدینگی ندارد.

علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران چندی پیش گفته بود که دولت برای ادامه پرداخت یارانه نقدی به شکل فعلی پول ندارد و قطع یارانه‌های نقدی هم برای قشر فقیر و متوسط ممکن نیست، اما در عین حال با اطلاعات موجود نمی‌توان ثروتمندان را شناسایی و یارانه آنها را قطع کرد.