فرماندار اردکان: ۲۰ نفر از کارگران معترض چادرملو بازداشت شدند

حق نشر عکس non
Image caption کارگران چادرملو پیش از این در پاییز هم دست به اعتراض زده بودند

درپی اعتراض صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس (پیمانکار نیروی انسانی معدن چادرملو) به اخراج دبیر انجمن صنفی کارگران این شرکت در روز سه‌شنبه ٨ بهمن‌ماه، فرماندار اردکان امروز، پنج‌شنبه ١٠ بهمن‌ماه اعلام کرد با شکایت کارفرما ۲۰ نفر از کارگران معدن چادرملو احضار و بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران(ایلنا)، احمد کمالی، فرماندار اردکان با انتقاد از اعتراضات صنفی کارگران معدن چادرملو در روزهای گذشته، گفت: "مدیرعامل مجتمع سنگ آهن چادرملو از طریق قوه قضاییه علیه تعدادی از کارگران شکایت کرده که این کارگران روزگذشته (چهارشنبه ۹ بهمن ماه) توسط پلیس امنیت احضار و سپس بازداشت شدند."

آقای کمالی ادعا کرده که "حقوق کارگران معدن چادرملو از حقوق بسیاری از مسئولان دولتی بیشتر است" و چنین اعتراضاتی درست نیست.

این در حالی است که حسین جنائی، رئیس انجمن صنفی کارگران آسفالت طوس(پیمانکار نیروی انسانی معدن چادرملو) پیشتر گفته بود که کارگران پیمانی معدن چادرملو در اعتراض به حکم هیات تشخیص اداره کار اردکان مبنی بر اخراج بهرام حسنی نژاد، دبیر انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس (پیمانکار معدن چادرملو) دست از کار کشیدند.

'توقف تولید قابل قبول نیست'

فرماندار اردکان در مورد تایید حکم اخراج بهرام حسنی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی کارگران شرکت آسفالت طوس (پیمانکار معدن چادرملو) توسط هیات تشخیص اداره کار اردکان، گفته که این فعال کارگری در اعتراض به حکم اخراجش توسط کارفرما به اداره کار اردکان شکایت کرده که این نهاد دولتی اخراج او را تایید کرده است.

او گفته: "وی می‌تواند از نهادهای بالادستی همچون اداره کار استان یزد یا وزارت کار اقدام کند اما توقف تولید در یک مجموعه ۳ هزار نفری به دلیل اخراج وی قابل قبول نیست."

در همین حال یکی از نمایندگان کار به ایلنا امروز گفت: "دور جدید اعتراضات صنفی حدود ۲ هزار کارگر معدن چادرملو در واکنش به تایید حکم اخراج آقای حسنی‌نژاد توسط هیات تشخیص اداره کار اردکان از روز سه شنبه شروع شده، امروز هم (پنج شنبه ۱۰ بهمن ماه) ادامه دارد و کارگران برای سومین روز متوالی دست از کار کشیده‌اند."

کارگران چادرملو پیش از نیز در تاریخ ۶ آذر ماه سال جاری دست به اعتراض زدند، در آن تاریخ ۸۰۰ کارگر معدن چادرملو در اعتراض به آنچه دستمزدهای ناعادلانه می‌خواندند و همچنین اخراج بهرام حسنی‌نژاد دبیر نهاد کارگری این معدن (انجمن صنفی کارگران شرکت پیمانکاری آسفالت طوس) تجمع کردند.

کارگران معترض معتقد بودند حکم اخراج آقای حسنی‌نژاد بر خلاف ماده ۲۵ و ۲۷ قانون کار صادر شده است و ارتباطی با شورای تامین ندارد.

این کارگران در نهایت با وعده مسئولان اداره کار اردکان و بررسی و تحقق مطالبتشان در ۱۸ آذرماه اعتراضات خود را پایان دادند.

اما با تائید حکم اخراج دبیر نهاد کارگری این معدن در ششم بهمن‌ماه این اعتراضات مجدد از سر گرفته شده است.

حکم اخراج آقای حسنی‌نژاد نهایتا روز یکشنبه هفته جاری (۶ بهمن ماه) از سوی هیات تشخیص اداره کار شهرستان اردکان تایید شد که منجر به آغاز دور جدید اعتراضات صنفی کارگران شده است.

مطالب مرتبط