کمک‌ غیرنقدی دولت ایران به گروه‌هایی از شهروندان

حق نشر عکس MEHR
Image caption دولت ایران سال گذشته برای کنترل قیمت‌ها ناگزیر به توزیع مرغ شده بود

دولت ایران هفته آینده به بخش‌هایی از شهروندان ایرانی کمک غیر نقدی می‌کند. وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران اعلام کرده است که توزیع این کالاهای رایگان از یکشنبه هفته آینده (١٣ بهمن) آغاز می‌شود.

این کمک کالایی شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، ۴ کیلوگرم مرغ، ۲ بطری روغن مایع، ۲ بسته پنیر بسته‌بندی شده، ۱ شانه تخم مرغ یا ۲۴ عدد بسته‌بندی شده برای هر خانوار است.

این کالاها به سرپرستان خانوار داده می‌شود و البته همه خانواده‌های ایرانی نمی‌توانند از این کمک جنسی بهره ببرند.

خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارکنان و بازنشستگان سازمان‌های دولتی و طلاب، خبرنگاران، دانشجویان متاهل از جمله کسانی هستند که این کمک غیر نقدی به آنها تعلق گرفته است.

اما تنها آن دسته از کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی می‌توانند این کمک غیرنقدی را دریافت کنند که درآمد ماهانه‌ای کمتر از ۵۰۰ هزار تومان دارند. با توجه به حداقل دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی در سال ٩٢، بخش چشمگیری از کارگران و مستمری‌بگیران بیش از ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند و کمک غیرنقدی دولت به آنها تعلق نمی‌گیرد.

دولت از شهروندان خواسته است که با مراجعه به یک وبسایت و یا فرستادن کد ملی خود از این که کمک به آنها تعلق گرفته یا نه مطلع شوند.

وضعیت اقتصادی ایران مشکلات بسیاری دارد و دشواری‌های زیادی برای مردم به وجود آمده است. نرخ تورم در ایران به بالاترین سطح از سال ۱۳۷۴ رسیده، رشد اقتصاد دو سال متوالی منفی بوده و نرخ بیکاری "بحرانی" توصیف کرده‌اند.

این اولین سری از کمک‌های کالایی دولت است و بنا است پس از این نیز اجناس مشابهی در اختیار شهروندان قرار گیرد.

پیش از این توزیع کمک‌های کالایی در دولت محمود احمدی‌نژاد انتقادهای شدیدی را متوجه او کرده بود.