ابهام در میزان افزایش قیمت بنزین و گاز در سال ٩٣

حق نشر عکس ICANA
Image caption مجلس و دولت چهارشنبه هفته گذشته جلسه مشترکی برگزار کردند

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفت دولت هنوز میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی را قطعی نکرده است.

خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، از آقای زنگنه نقل کرده دولت تلاش می‌کند افزایش قیمت‌ها به قشرهای آسیب‌پذیر جامعه ضربه‌ای نزند.

آقای زنگنه گفته است دولت ایران قصد دارد در سال ٩٣ درآمدهای خود از محل افزایش قیمت‌ انرژی را حدود ۶۰درصد بالا ببرد. او همچنین اخباری را که اخیرا درباره میزان افزایش قیمت انرژی منتشر شده‌ است تکذیب کرد.

احمد سجادی، نماینده مجلس هم به خبرگزاری ایلنا گفته است: "افزایش قیمت حامل‌های انرژی ازابتدای سال ۹۳ اجرایی می‌شود اما عدد و رقم آن هنوز مشخص نیست و قانون‌گذار میزان افزایش را با درک جمیع شرایط به دولت واگذار کرده و قوه مجریه در مورد سقف و شیب قیمت‌ها خود تصمیم گیری خواهد کرد."

چهارشنبه هفته گذشته دولت و مجلس ایران نشست مشترکی برگزار کردند که حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در آن بر ضرورت اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه تاکید کرد.

'احتمال قطعی برق، سلامت در مرز بحران'

آقای روحانی در این جلسه برخی از مشکلات جدی اقتصادی و اجتماعی ایران را برشمرد و گفت وضعیت در زمینه‌های مختلفی چون سلامت، محیط زیست، انرژی و تورم در مرز بحران است. او از جمله به نقل از وزیر نیرو از احتمال قطعی برق در سال آینده خبر داده است.

او همچنین به دشواری‌های عملی طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و بار مالی پرداخت یارانه نقدی ماهانه اشاره کرد.

حسن روحانی گفت: "در بحث یارانه اهداف را کم کم فراموش کردیم یعنی به جای اینکه شدت انرژی مد نظر باشد و بحث انرژی به عنوان اصل قرار بگیرد، پرداخت پول به مردم اصل شد."

او افزوده است: "جوری عمل شد مثل اینکه این یارانه و این پول نقد باید تا قیامت پرداخت شود؛ به هر حال این یارانه برای یک دورانی است، ۲سال، ۵ سال، ۶ یا ۱۰ سال است؛ ما باید مردممان را قدم به قدم توانمند کنیم که روی پای خودشان بایستند."

رئیس جمهور ایران گفت شیب افزایش قیمت‌ها در مورد برق، گاز و گازوئیل "ملایم" و در مورد بنزین "تندتر" خواهد بود.

اقتصاد ایران در بیش از یک سال اخیر با مشکلات جدی روبرو شده است.

تحریم‌های یک‌جانبه ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران یکی از دلایل اصلی وخیم شدن اوضاع اقتصادی است. اما اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها نیز که دولت ایران مطابق آن در ازای قطع سوبسید برخی کالاهای اساسی، به ویژه انرژی، ماهانه مبلغی به خانواده‌ها می‌پردازد مشکلاتی را پدید آورده است.