روحانی وزیر کار را مسئول ساماندهی طرح سبد کالا کرد

سبد توزیع کالا حق نشر عکس Fars
Image caption صف دریافت کمک‌های دولتی در شیراز. توزیع سبد کالا از روز یکشنبه ١٣ بهمن شروع شد

رئیس‌جمهوری ایران دستور داد وضعیت توزیع سبد کالا به اقشار کم‌درآمد جامعه ساماندهی شود.

حسن روحانی در جلسه هیات دولت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را مسئول ساماندهی وضعیت و مدیریت توزیع سبد کالا معرفی کرد. پیش از این وزیر صنعت مسئول توزیع کالاهای کمکی بود.

در روزهای گذشته، توزیع سبد کالا برای اقشار با درآمدکم و متوسط با مشکلاتی مواجه بود که باعث انتقاد بعضی رسانه‌ها و مقام‌های ایران شد.

شیوه تعیین و انتخاب افرادی که اجازه دریافت کالا دارند، ایستادن در صف‌های طولانی در هوای سرد و توزیع برنج خارجی از انتقادهای مطرح شده است.

وزیر کار: باید اطلاع‌رسانی می‌کردم

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران به خبرگزاری ایرنا گفته است "شاید بهتر بود به‌عنوان وزیر رفاه اجتماعی پیش از اجرای طرح، اطلاع‌رسانی لازم را برای مردم انجام می‌دادم."

وزارت کار و وزارت صنعت مسئول اجرای طرح توزیع کالا بین خانواده‌های کم‌درآمد هستند.

به گفته وزیر کار در مرحله اول، ۹ میلیون خانواده ایرانی و در مرحله بعد پنج میلیون خانواده کالای کمکی می‌گیرند.

شکایت درباره برنج خارجی

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ایران می‌گوید شکایت نمایندگان مجلس از شیوه توزیع سبد کالایی دولت، به کمیته اقتصادی این کمیسیون فرستاده شده است.

به گفته محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، شکایت نمایندگان بیشتر درباره استفاده از برنج خارجی به جای برنج ایرانی است و "نمایندگان شاکی بیشتر از استان‌های شمالی ایران" هستند.

ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفته، مجلس ایران از دولت خواسته چهار اشکال این طرح را برطرف کند.

توزیع برنج ایرانی، توزیع کالا با کارت، اطلاع‌رسانی درباره دلیل مشمول نشدن بعضی افراد و افزایش فروشگاه‌های محل توزیع از این خواسته‌ها است. علی مطهری، نماینده تهران هم پیشنهاد داده که کالاها، در خانه مردم تحویل داده شود.

'بی‌احترامی به‌ شان ملت'

بعضی از نمایندگان هم از این موضوع شکایت دارند که چرا سبد کالا به کارگرانی که بیش از ۵۰۰ هزارتومان درآمد دارند، تعلق نگرفته است.

حسین طلا، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم گفته طرح سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت در این‌باره به هیات رئیسه مجلس رفته است.

او نحوه توزیع کالا و ایستادن در صف‌های طولانی را "رعایت نکردن شان و حرمت ملت ایران" توصیف کرده است.

طرح توزیع کالاهای اساسی بین خانواده‌های کم‌درآمد در اصل اسفندماه سال گذشته در مجلس ایران تصویب شد و قرار شد بودجه آن در سال ۱۳۹۲ اختصاص داده شود.

حق نشر عکس Fars

سبد کالا چیست؟

این کمک کالایی شامل ۱۰ کیلوگرم برنج، چهار کیلوگرم مرغ، دو بطری روغن مایع، دو بسته پنیر بسته‌بندی شده، یک شانه تخم‌مرغ یا ۲۴ عدد بسته‌بندی شده است که به سرپرستان خانوار داده می‌شود. البته همه خانواده‌های ایرانی نمی‌توانند از این کمک غیرنقدی بهره ببرند.

خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارکنان و بازنشستگان سازمان‌های دولتی و طلاب، خبرنگاران، دانشجویان متاهل از جمله کسانی هستند که این کمک غیرنقدی به آن‌ها تعلق گرفته است.

فقط گروهی از کارگران و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی می‌توانند این بسته را دریافت کنند که درآمد ماهانه‌ای کم‌تر از ۵۰۰ هزار تومان دارند. با توجه به حداقل دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی در سال ٩٢، بخش چشمگیری از کارگران و مستمری‌بگیران بیش از ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند و کمک کالایی دولت به آنان تعلق نمی‌گیرد.

مطالب مرتبط