شورای نگهبان بودجه ٩٣ را به مجلس بازگرداند

حق نشر عکس MEHR

بودجه مصوب مجلس ایران برای سال ٩٣ به تایید شورای نگهبان نرسیده است. کمیسیون تلفیق مجلس ایران یکشنبه هفته آینده به ایرادات شورای نگهبان رسیدگی خواهد کرد.

آنچه که مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفته است به مساله هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه سال آینده برمی‌گردد.

مجلس برای ادامه پرداخت یارانه‌های نقدی در سه ماهه اول سال آینده ١١ هزار میلیارد تومان تنخواه در اختیار دولت گذاشته و در عین حال دولت را موظف کرده است که تا پایان خرداد ماه لایحه جدیدی درباره مرحله بعدی هدفمند کردن یارانه‌ها ارائه کند.

واحد مرکزی خبر از روابط عمومی شورای نگهبان نقل کرده است که مجلس ایران مطابق قانون اساسی نمی‌‎تواند دولت را به ارائه یک لایحه مکلف کند. شورای نگهبان همچنین گفته است مشخص نیست که آیا رفع اشکال تبصره هدفمندی "موجب برهم خوردن شاکله بودجه کل کشور می شود یا خیر."

علی لاریجانی، رئیس مجلس، در روز پایانی بررسی لایحه بودجه ٩٣ پیش‌بینی کرده بود که شورای نگهبان احتمالا تبصره مربوط به هدفمندی یارانه‌ها را رد خواهد کرد.

علاوه بر این غلامرضا تاج‌گردون، نائب رئیس کمیسیون مجلس ایران، به خبرگزاری ایسنا گفته است که احتمالا قیمت مواد اولیه فروخته‌شده به کارخانه‌های پتروشیمی از دیگر مواردی است که مجلس باید دوباره درباره آن تصمیم بگیرد.

برخی می‌گویند دولت خوراک پتروشیمی را ارزان در اختیار شرکت‌ها می‌گذارد و این به نوعی "رانت" محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط