مجلس ایران وزارت نفت را به ایجاد شرکت‌های خصوصی مکلف کرد

حق نشر عکس Getty

مجلس ایران در رسیدگی به لایحه بودجه ١٣٩٣، وزارت نفت را موظف کرده‌ است برای توسعه و بهره‌برداری از میادین مشترک نفتی و همچنین فازهای باقی‌مانده حوزه پارس جنوبی، شرکت‌های خصوصی و غیردولتی ایجاد کند.

به گزارش خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، نمایندگان امروز (یکشنبه ٢٠ بهمن / ٩ فوریه) وزارت نفت را مکلف کرده‌اند که به این منظور شرکت‌هایی تشکیل داده و سهام آنها را بفروشد.

بیژن زنگنه و محمدباقر نوبخت، وزیر نفت و معاون برنامه‌ریزی رئیس‌جمهور، آیین‌نامه اجرایی تشکیل و فروش سهام این شرکت‌ها را تهیه و برای تصویب به هیات وزیران ارائه خواهند کرد.

با تصویب مجلس، در سال آینده سقف صد میلیارد دلاری برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز تعیین شده است. این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند از طریق بیع متقابل تامین شوند و یا از طریق قراردادهای 'ساخت، بهره برداری و انتقال' که در آن سرمایه‌گذار خصوصی یا خارجی اقدام به ساخت و بهره‌برداری می کند و سپس پروژه به ثمر رسیده را به دولت تحویل می دهد.

حق نشر عکس ICANA
Image caption سال آینده وزارت نفت تا سقف صد میلیارد دلار در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری خواهد کرد

مجلس همچنین این اجازه را به شرکت‌های تابعه و وابسته به وزارت نفت داده است که طرح‌هایی مشترک با شرکت‌های خصوصی انجام دهند و با سرمایه‌گذاران غیردولتی مشارکت کنند.

تقویت بخش خصوصی یکی از سیاست‌های اقتصادی عمده دولت حسن روحانی است و برخی از اعضای حلقه نزدیک به آقای روحانی، همچون محمد نهاوندیان و محمدرضا نعمت‌زاده خود از چهره‌های مطرح بخش خصوصی ایران هستند.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، عضو هیات مدیره چند شرکت نفتی و پتروشیمی خصوصی بوده، که البته برای تصدی وزارت از این مقام‌ها استعفا داده است.

استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی یکی از راه‌هایی است که مقام‌های ایرانی برای مقابله با آثار منفی تحریم‌ها بر آن تاکید می‌کنند.

به دنبال تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران، تولید نفت در ایران به طور چشمگیری پایین آمده، به ترتیبی که بنا بر گزارش اوپک از ٣ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز، در سال ٢٠١٠، به ٢ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز در سال ٢٠١٣ رسیده است.