کره جنوبی 'قسط دوم و سوم دارایی‌های مسدود شده ایران را می‌پردازد'

حق نشر عکس isna
Image caption بانک مرکزی ایران بیش از پنج میلیارد دلار سرمایه در دو بانک کره جنوبی دارد که نتوانسته منتقل کند

کره جنوبی دومین کشور آسیایی است که در قالب اجرای توافق ژنو، بخشی از مطالبات نفتی ایران را پرداخت می‌کند.

رویترز به نقل از یک منبع آگاه گفته کشور ژاپن قسط اول به میزان ۵۵۰ میلیون دلار را پرداخت کرده است.

بر اساس توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ که در ماه نوامبر به دست آمد، قرار است چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار دارایی مسدود شده ایران در هشت قسط در اختیار دولت این کشور قرار گیرد. قسط اول اوایل ماه فوریه پرداخت شد.

تا قبل از توافق ژنو به خاطر تحریم‌های مالی، خریداران نفت فقط می‌توانستند در ازای پول نفت وارداتی خود، کالا به ایران تحویل دهند.

هنوز مقدار مبلغی که قرار است کره جنوبی به ایران بپردازد مشخص نشده اما بانک مرکزی ایران حدود ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در دو بانک کره جنوبی دارد که به دلیل تحریم‌های بانکی نتوانسته این مبلغ را به خارج از کره منتقل کند.

به گفته رویترز قرار است کره جنوبی مبلغ مورد نظر را در دو نوبت به ایران پرداخت کند.

پیش‌تر اعلام شده بود که طبق توافق ژنو، قسط دوم به مقدار ۴۵۰ میلیون دلار در روز اول ماه مارس امسال و قسط دوم به مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار هفته بعد از آن به حساب ایران واریز خواهد شد.

تا زمان توافق ژنو، خریداران نفت ایران در اجرای تحریم‌های آمریکا و اروپا مجبور شده بودند به صورت پلکانی و تدریجی میزان خرید نفت خود از ایران را کاهش دهند.

چین، هند، ژاپن و کره جنوبی، چهار خریدار عمده آسیایی نفت ایران در سال ۲۰۱۳ بودند که در این سال در مجموع ۱۵ درصد خرید نفت از جمهوری اسلامی را کاهش دادند. مجموع فروش ایران به این چهار کشور در سال گذشته ۹۳۵ هزار بشکه در روز بود.

طبق توافق ژنو، ایران می‌تواند صادرات نفت خود را در حد یک میلیون بشکه در روز حفظ کند و فشار آمریکا بر واردکنندگان برای کاهش پلکانی خرید نفت از ایران متوقف می‌شود. این تحولی است که مورد استقبال دیپلمات‌های ایرانی قرار گرفته است.

ایران پیش از تشدید تحریم‌ها روزانه به‌طور متوسط دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کرد که به تدریج تا اکتبر ۲۰۱۳ به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید. چنین کاهشی در طول دو دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

مطالب مرتبط