ایران خواستار دریافت بخشی از مطالبات مسدود شده خود از هند شد

بانک مرکزی هند حق نشر عکس AP
Image caption تحریم‌های آمریکایی مانع از پرداخت عواید صادرات نفت ایران به هند شده است

ایران به بخشی از مطالبات مسدود شده خود در هند دسترسی می‌یابد.

به گزارش منابع هندی، جمهوری اسلامی از خریداران نفت صادراتی خود در هند درخواست کرده است مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از بدهی خود را در چارچوب توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵ به جمهوری اسلامی بپردازند.

پیشتر گزارش شده بود که ژاپن و کره جنوبی، که در کنار چین و هند از واردکنندگان عمده نفت خام ایران در آسیا هستند، با پرداخت مقادیری از بدهی‌های نفتی خود به جمهوری اسلامی در چارچوب توافق هسته ای ژنو موافقت کرده اند.

براساس توافقی که بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ به دست آمده، ایران می تواند در برابر توقف بعضی از فعالیت های هسته ای، طی شش ماه آینده، به حدود چهار میلیارد و دویست میلیون دلار از عواید صادراتی مسدود شده خود در کشورهای دیگر دسترسی پیدا کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در مورد درخواست ایران از هند، به نقل از منابع هندی نوشته است که شرکت های تصیفه نفت در هند حدود سه میلیارد دلار بابت واردات نفت خام از ایران به این کشور بدهکار هستند و بقیه بدهی آنها به صورت روپیه هندی در بانک های آن کشور نگهداری می شود.

به گزارش رویترز، مقامات جمهوری اسلامی از بدهکاران هندی خود خواسته اند تا مبلغ مورد نظر را به حساب دولت ایران در بانک های آلمان یا سوئیس واریز کنند.

پرداخت قسطی

بدهی نفتی هند به ایران پیش از این هم موضوع گزارش های مختلفی بود، از جمله این که هند به تفاهمی با ایران دست یافته بود تا این بدهی را به صورت روپیه پرداخت کند اما پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری، دولت جدید ایران از پذیرش روپیه خودداری کرد و خواستار دریافت مطالبات خود به ارز معتبر بین المللی شد.

حق نشر عکس AP
Image caption بخشی از دارایی ایران به روپیه در حساب‌های بانکی در هند نگهداری می‌شود

با تشدید تحریم نفتی و بانکی کشورهای غربی علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، اکثر کشورهای طرف معامله با ایران از بیم واکنش منفی ایالات متحده، از پرداخت مطالبات نقدی ایران به آن کشور خودداری کرده اند. به این ترتیب، ایران به بخش قابل توجهی از عواید حاصل از صادرات نفت خود دسترسی نداشته است.

پیشتر، گزارش شده بود که کره جنوبی نیز موافقت کرده که در ماه مارس، مبلغ یک میلیارد دلار مطالبات نفتی ایران را در دو قسط به آن کشور پرداخت کند. ژاپن نیز قبلا با پرداخت مبالغی به ایران موافقت کرده بود.

گفته می شود که ایران درخواست دریافت بخشی از مطالبات نفتی خود از چین، کره جنوبی، ژاپن و هند را به گروه ۱+۵ ارائه داده و انتظار می رود ایالات متحده این پرداخت ها را از شمول تحریم های بانکی خود خارج کند. در توافق ژنو، اقساط و زمان پرداخت مبلغ مورد توافق پیش بینی شده و ایران در مقابل عمل به بخشی از تعهدات خود، این اقساط را دریافت می کند.

مطالب مرتبط