آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در ایران تا پایان سال جاری

حق نشر عکس ISNA

علی محمد نوریان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ایران، اعلام کرده است که آزادسازی قیمت‌ بلیت‌ هواپیما در ایران تا پایان سال جاری آغاز می‌شود.

آقای نوریان گفته است که بررسی‌های لازم برای آزادسازی قیمت در هشت مسیر انجام شده است و قیمت‌ بلیت دو مسیر تا پایان امسال آزاد می‌شود.

حمیدرضا پهلوانی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، اعلام کرده است که آزادسازی قیمت ضرورتا به گران شدن بلیت‌ها منجر نمی‌شود و در واقع به معنی منعطف شدن قیمت است.

با آزاد شدن قیمت به جای این که بلیت نرخی ثابت داشته باشد، قیمت آن با توجه به میزان تقاضا در مقاطع مختلف تعیین می‌شود.

تحریم‌های پی در پی صنایع هوایی ایران و شرکت‌های هواپیمایی، ناوگان هوایی ایران را در سال‌های اخیر با مشکلات جدی مواجه کرده است.

با توجه به این که در توافق شش ماهه ژنو میان ایران و کشورهای ١+۵ بخشی از تحریم‌ها علیه صنعت هواپیمایی ایران موقتا لغو می‌شود، امیدواری‌هایی برای بهبود وضعیت‌ آن به وجود آمده است.

حمیدرضا غوابش، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، به خبرگزاری تسنیم گفته است: "هزینه‌های تعمیر و نگهداری هواپیماها ممکن است که ۵ تا ۶ درصد هزینه‌های یک ایرلاین را به خودش اختصاص دهد. اما با هواپیماهایی که در ایران داریم حدود ۲۵ درصد هزینه‌ها ایرلاین ها مربوط به تعمیر و نگهداری هواپیما است."

مقام‌های وزارت راه و شهرسازی می‌گویند یکی از اهداف آزادسازی قیمت‌ بلیت کمک به نوسازی ناوگان هوایی ایران است.

آزادسازی قیمت‌ها یکی از جهت‌گیری‌های محوری سیاست اقتصادی دولت حسن روحانی است.

مطالب مرتبط