لاریجانی: دولت و مجلس در اصل گام دوم هدفمندی یارانه‌ها توافق دارند

حق نشر عکس ICANA

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفته است که هرچند طرح هدفمند کردن یارانه‌ها با اشکالاتی آغاز شده است، اما چاره‌ای به جز ادامه و آغاز مرحله دوم آن وجود ندارد.

آقای لاریجانی گفته است درباره این که "در اصلاح قیمت‌ها در گام دوم به بحث تولید و بهداشت و درمان باید توجه کافی شود، بین دولت و مجلس توافق وجود دارد" اما در عین حال اختلاف نظرهایی هم درباره میزان افزایش قیمت‌ها در کار است.

رئیس مجلس گفته باید در این مرحله قیمت‌ حامل‌های انرژی، از جمله بنزین، باز هم افزایش یابد، اما در عین حال ابراز امیدواری کرده است هدفمندی به ترتیبی اجرا شود که "گام دوم سبب نارضایتی در کشور نشود."

بودجه مصوب مجلس ایران برای سال ٩٣ به تایید شورای نگهبان نرسیده و به مجلس بازگردانده شده است. آنچه که مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفته است به مساله هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه سال آینده برمی‌گردد.

در لایحه بودجه ٩٣ و آنچه به تصویب مجلس رسیده است، تصمیمی درباره میزان افزایش قیمت انرژی و به ویژه بنزین گرفته نشده است.

مجلس تصویب کرده بود که اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تا پایان خرداد سال ۱۳۹۳ تغییری نکند و دولت تا آن موقع لایحه‌ای برای اجرای مرحله بعدی این طرح به مجلس ببرد. اما شورای نگهبان این تبصره را رد کرد.

علت مخالفت شورای نگهبان این بود که بنا به قانون، مجلس حق ندارد دولت را به ارائه لایحه‌ای مکلف کند.

همچنین گفته شده است قیمت مواد اولیه فروخته‌شده به کارخانه‌های پتروشیمی از دیگر مواردی است که مجلس باید دوباره درباره آن تصمیم بگیرد. برخی می‌گویند دولت، خوراک پتروشیمی را ارزان در اختیار شرکت‌ها می‌گذارد و این به نوعی "رانت" محسوب می‌شود.

مجلس کف قیمت ١۵ سنت را برای خوراک کارخانه‌های پتروشیمی تعیین کرده اما علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد، امروز گفته است که قیمت زیر ١٠ سنت برای بازار پتروشیمی مناسب است و "با مذاکرات صورت گرفته، امیدواریم مجلس نسبت به این موضوع مساعدت کند."

مطالب مرتبط