هزینه خانوار کارگری در ایران 'بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است'

حق نشر عکس MEHR

کمیته مزد شورای اسلامی کار استان تهران روز سه شنبه، ٦ اسفندماه، اعلام کرد که هزینه یک ماه خانوار ۴ نفره کارگری در ایران بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) این کمیته با اشاره به اینکه این برآورد تنها شامل هزینه‌ کالاها و خدمات اساسی مورد نیاز خانوار است، گفته که عدم درج هزینه‌های دخانیات، اثاثیه منزل، امور فرهنگی، تفریح، هتل و رستوران به معنای نفی نیاز کارگران به این اقلام نیست بلکه این موارد درخانوار کارگری غالبا با کاستن از هزینه خوراک تامین می‌شود.

کمیته مزد شورای اسلامی کار استان تهران با ارائه جدولی حاوی تفکیک اقلام مورد نیاز خانوارهای کارگری، گفته است که هربنه اقلام اساسی را به قمیت میادین میوه و تره بار و مراجع رسمی تهیه کرده است.

در این گزارش آمده است که هزینه مسکن خانوار کارگری با منظور کردن میانگین هزینه مسکن در تمام نقاط استان تهران و با این فرض محاسبه شده است که نیمی از کارگران صاحب خانه هستند.

گزارش کمیته مزد شوراهای اسلامی کار استان تهران در حالی انتشار می‌یابد که پیشتر وزارت کار و رفاه اعلام کرده بود حداقل دستمزد سال آینده (۱۳۹۳) کارگران براساس نرخ تورم ۳۶ درصدی فعلی از سوی مرکز آمار بیش از ۶۶۰ هزا تومان و براساس نرخ تورم ۴۰درصدی بانک مرکزی بیش از ۶۸۰ هزار تومان محاسبه شده است.

محمد یارمحمدیان،رئیس هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در این مورد گفته بود که: "توقع جامعه کارگری این است که به قانون عمل کنیم و این مطالبه قانونی کارگران است. بر این اساس نرخ تورم و معیشت یک خانوار ۴ نفره باید در تعیین حداقل دستمزد مدنظر قرار گیرد. کارگران نباید تاوان سوء مدیریت و بعضا هزینه مشکلات کارفرمایان را بدهد."

حداقل دست مزد در سالجاری ۴۷۸ هزار تومان است که به گفته بسیاری از فعالان کارگری این مبلغ تنها هزینه ۱۰ روز یک خانوار کارگری را تامین می‌کند.

برخی فعالان کارگری در ایران نحوه محاسبه دستمزد حداقل را مورد انتقاد قرار داده و گفته‌اند هزینه مصرفی خانوار کارگری در هر سال مبنای محاسبه حداقل دستمزد برای سال بعد قرار می‌گیرد و به این ترتیب، این رقم با هزینه واقعی ارتباط ندارد.