افزایش صادرات کالاهای هندی به ایران و آمادگی هند برای پرداخت بدهی نفتی

حق نشر عکس Reuters
Image caption در چارچوب توافق ژنو، هند بخشی از بدهی‌های نفتی خود به ایران را می‌پردازد

در حالیکه صادرات کالاهای هندی به ایران رشد قابل توجهی یافته است، مقامات هندی برای پرداخت بخشی از بدهی نفتی خود به ایران ابراز آمادگی کرده‌اند.

به گفته ویوک رائه، معاون امور نفتی در وزارت نفت و گاز طبیعی هند، قرار است این کشور مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از بدهی بابت واردات نفت از ایران را به جمهوری اسلامی پرداخت کند.

این مبلغ بخشی از چهار میلیارد و دویست میلیون دلار مطالبات نفتی مسدود شده ایران در کشورهای وارد کننده نفت است که قرار است در چارچوب توافق هسته‌ای ژنو ، طی شش ماه مهلت تعیین شده در این توافق در اختیار جمهوری اسلامی قرار گیرد.

پیش از توافق ژنو، تحریم‌های غرب علیه معاملات نفتی و ارتباطات بانکی و مالی با جمهوری اسلامی مانع از آن شده بود که عواید ناشی از صادرات نفت ایران به شکل ارز معتبر در اختیار این کشور قرار گیرد. در عوض، خریداران نفت ایران ناگزیر شده بودند بهای نفت خریداری شده را در حساب‌های ویژه‌ای نگهداری کنند و ایران نیز صرفا اجازه داشت از موجودی این حساب‌ها برای واردات کالاهای اساسی استفاده کند.

به گزارش رویترز، آقای رائه گفته است که به محض آماده شدن اسناد بانکی و تایید اینکه ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق ژنو عمل کرده است، مبلغ چهارصد و پنجاه میلیون دلار از مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون دلار درخواستی جمهوری اسلامی در روز ١ مارس به ایران انتقال خواهد یافت. دو قسط بعدی نیز در روزهای ٧ مارس و ١٠ آوریل در اختیار جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد و بانک مرکزی هند اقدامات لازم برای این نقل و انتقال را آغاز کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بخشی از مطالبات ایران از هند به صورت روپیه در بانک یو سی او هند نگهداری می‌شود

ماه گذشته، هند واردات نفت خود از ایران را برای اولین بار پس از چند ماه افزایش داد. واردات نفتی هند از ایران طی ده ماه گذشته در مقایسه با دوره ده ماهه پیش از آن حدود ٢٨ درصد کاهش یافته و به حدود دویست هزار بشکه در روز رسیده بود.

به گفته کارشناسان، کاهش واردات نفتی هند طی ده ماه گذشته و افزایش نسبی آن در ماه ژانویه نشان می‌دهد که با وجود تسهیلات و امتیازات ویژه‌ای که جمهوری اسلامی برای خریداران نفتی منظور کرده است، مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی باعث شده بود که واردکنندگان به تدریج در صدد یافتن جایگزین‌هایی برای نفت صادراتی ایران برآیند.

برنج در برابر نفت

همزمان، گزارش‌های خبری حاکی از آن است که صادرات کالاهای هندی به ایران طی یازده ماه اول سال جاری شمسی از نظر وزنی و ارزشی رشد قابل توجهی داشته است.

خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا – در گزارشی با عنوان "رشد خیره کننده واردات کالای هندی به ایران/نفت دادیم برنج گرفتیم" آمار واردات ایران از هند طی ده ماه اول سال جاری شمسی را منتشر کرده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption بخش عمده ای از واردات ایران از هند را برنج هندی تشکیل می‌دهد

در این گزارش به نقل از منابع آماری گمرک ایران آمده است که طی این مدت، واردات ایران از هند از نظر وزنی بیش از ١٤٦ درصد افزایش داشت و از نظر ارزشی هم با رشدی بیش از ١٢١ درصد، به بیش از سه میلیارد و هفتصد میلیون دلار رسید.

به این ترتیب، هند پس از امارات متحده عربی و چین، به سومین مبدا اصلی کالاهای وارداتی ایران تبدیل شده است.

ایسنا با اشاره به اینکه طی یازده ماه اول سال جاری، برنج، کنجاله، الکترودهای زغالی برای کوره‌ها، چای، مکمل های دارویی و برخی اقلام دیگر عمده‌ترین محصولات صادراتی هند به ایران بوده، یادآوری کرده است که "کیفیت سلامت برنج‌های هندی هنوز به تایید دستگاه‌های نظارتی نرسیده است."

در همین مدت، واردات هند از ایران به دو میلیارد و سیصد میلیون دلار رسیده که حدود پنج و نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

مطالب مرتبط