افزایش شدید واردات برنج و خودرو به ایران

حق نشر عکس Irisl

در حالی که واردات کالا به ایران کاهش یافته اما گزارش گمرک نشان می دهد که در یازده ماه اول امسال واردات خودرو و برنج افزایش چشمگیری داشته است.

بنابر گزارش گمرک ایران، واردات کالا به ایران در یازده ماه اول امسال حدود شش میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. میزان واردات کالا به ایران در یازده ماه اول سال گذشته خورشیدی ۴۸ میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلار بوده که این رقم امسال به ۴۲ میلیارد و ۷۹۶ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.

در مقابل میزان صادرات غیرنفتی تغییر چندانی نداشته و در یازده ماه اول سال ایران بیشتر از ۳۷ میلیارد دلار کالای غیر نفتی صادر کرده است. اگر چه نیمی از این صادرات مربوط به معیانات گازی و محصولات پتروشیمی است که در دریف کالاهای نفتی جای می گیرد.

باوجود کاهش یازده درصدی واردات کالا به ایران، گزارش گمرک نشان می دهد که واردات برنج به ایران در یازده ماه اول امسال بیشتر از دو میلیارد دلار بوده است که تقریبا دوبرابر واردات برنج در دوره مشابه سال گذشته است.

هند بزرگترین صادرکننده برنج به ایران است. بنابر گزارش گمرک ایران، یک میلیارد و ۵۵۶ میلیون دلار برنج از هند و بقیه نیز از پاکستان و امارات متحده عربی وارد شده است.

دوبرابر شدن برنج وارداتی از هند، این کشور را به سومین کشور صادرکننده کالا به ایران بعد از امارات و چین تبدیل کرده است. کره جنوبی و ترکیه به ترتیب چهارمین و پنجمین صادرکننده کالا به ایران هستند.

هند یکی از مشتریان نفتی ایران است و ایران به دلیل تحریم های بین المللی نمی تواند پول نفتش را منتقل کند. به نظر می رسد هند به جای پرداخت بخشی از پول نفت، برنج به ایران صادر کرده است.

بنابر گزارشی که اخیرا خبرگزاری رویترز به نقل از منابع هندی منتشر کرده، شرکت های هندی حدود سه میلیارد دلار بابت واردات نفت خام از ایران به این کشور بدهکار هستند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption واردات برنج به ایران در یازده ماه اول امسال بیشتر از دو میلیارد دلار بوده است که تقریبا دوبرابر سال گذشته است.

ظاهرا هند پیش از این با ایران توافق کرده بود که بخشی از این بدهی را به صورت روپیه پرداخت کند اما پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری، دولت جدید ایران از پذیرش روپیه خودداری کرد و خواستار دریافت مطالبات خود به ارز معتبر بین المللی شد.

افزایش واردات خودرو

در یازده ماه اول سال بیشتر از ۶۱ هزار خودرو به ارزش یک میلیارد و ۲۷۳ میلیون دلار وارد ایران شده است در حالی که سال گذشته در همین مدت ۳۸ هزار و ۲۷۸ دستگاه خودرو به ارزش ۹۲۹ میلیون دلار وارد شده بود.

در شرایطی که تحریم های بین المللی باعث شده تولید خودرو در داخل به دلیل وابستگی به قطعات خارجی به کمتر از نصف کاهش پیدا کند، واردات خودروی خارجی افزایش نشان می دهد.

میانگین قیمت هر خودروی سواری وارداتی ۲۰ هزار و ۸۴۴ دلار بوده است. عمده خودروهای وارداتی از مبدا امارات متحده عربی، چین و کویت وارد شده است.

در یازده ماه گذشته، برنج با بیشتر از دو میلیارد دلار، کنجاله با یک میلیارد و ۶۵۳ میلیون دلار و ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار مهمترین کالاهای وارداتی به ایران بوده اند و وسایل نقلیه و گندم در رده های بعدی کالاهای وارداتی جای دارند.

بازار عمده کالاهای صادراتی ایران هم کشورهای همسایه و چین هستند. گزارش گمرک نشان می دهد که چین با وارد کردن شش میلیارد و ۵۸۲ میلیون دلار در صدر واردات کنندگان کالا از ایران قرار دارد.

علاوه بر این کشور، به ترتیب عراق، با پنج میلیارد و ۲۶۵ میلیون دلار، امارات متحده عربی با سه میلیارد و ۲۳۷ میلیون دلار، هند با دو میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار و افغانستان با دو میلیارد و ۱۸۴ میلیون دلار مهمترین بازار کالاهای صادراتی ایران هستند.

مطالب مرتبط