قسط اول مطالبات نفتی مسدود شده ایران پرداخت شد

حق نشر عکس Mehr
Image caption ولی‌الله سیف از رسیدن قسط اول مطالبات ایران به حساب بانک مرکزی در خارج خبر داده است

قسط اول مطالبات مسدود شده ایران پرداخت شده است.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه، ۱۴ اسفند (۵ مارس) گفت که بخش اول مطالبات نفتی ایران که در چارچوب توافق ژنو باید به ایران تحویل شود به حساب بانک مرکزی در یک بانک سوئیسی واریز شده است.

آقای سیف افزوده است که قسط دوم هم به یک بانک ژاپنی پرداخت شده اما هنوز به حساب بانک مرکزی نرسیده است. رئیس بانک مرکزی گفته است که مقامات ایرانی "بنا بر مصالحی" تصمیم گرفتند که قسط دوم به جای بانکی در سوئیس، از طریق یک بانک ژاپنی در اختیار ایران قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد که این مبالغ صرف واردات کالاهای اساسی می‌شود و در حال حاضر، جمهوری اسلامی از نظر خرید دارو و تجهیزات پزشکی از خارج هیچ محدودیت ندارد.

ولی‌الله سیف همچنین از امکان واردات برخی کالاهای تحریم شده مانند قطعات خودرو خبر داد و افزود که ایران می‌تواند حدود ۴ درصد از این مبلغ را هم به هر مصرفی که بخواهد برساند.

رئیس بانک مرکزی در پاسخ به نقل قول از بانک های داخلی در این مورد که پرداخت ارزی مورد نظر به این بانک‌ها نرسیده، گفت که قرار نبوده است که این مبلغ به داخل کشور انتقال یابد بلکه در حساب ارزی ایران در خارج نگهداری خواهد شد.

وی مشخص نکرد که آیا نگهداری این مبلغ در حساب‌های خارجی در اجرای بخشی از توافق ژنو و به منظور نظارت بر نحوه هزینه آن است یا اینکه دولت ایران راسا تصمیم گرفته است از انتقال این ارز به داخل کشور خودداری کند.

در این مورد محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، هم گفته است که پول حاصل از فروش نفت ایران در حساب بانک مرکزی در خارج است و اظهارات بانک‌های داخلی در مورد نرسیدن ارز مورد نظر را "بی معنا" خوانده است.

خبر پرداخت اولین قسط از مطالبات مسدود شده ایران در خارج در حالی انتشار می‌یابد که در روزهای اخیر، برخی رسانه‌های داخلی کشورهای غربی را به کارشکنی متهم کرده و گفته بودند که مبلغ تعیین شده در توافق ژنو به حساب بانکی ایران نرسیده است. از جمله خبرگزاری فارس از اظهارات ضد و نقیض مقامات دولتی در مورد این پرداخت سخن گفته بود.

آقای نوبخت در این زمینه گفته است که پس از پرداخت پول مورد نظر از سوی طرف غربی، رسیدن آن به حساب بانک مرکزی ایران چند روز به طول می‌انجامد و افزود: "به این ترتیب، هیچگونه اخبار ضد و نقیضی وجود ندارد و قسط دوم نیز تا یکی دو روز آینده در حساب ایران خواهد بود."

پس از تشدید تحریم‌های نفتی و بانکی ایالات متحده و کشورهای اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران، آمریکا به شرکت‌ها و کشورهای ثالث طرف معامله با ایران هشدار داد که در صورت نادیده گرفتن این تحریم‌ها، با محدودیت‌هایی در زمینه دسترسی به بازار و تسهیلات مالی ایالات متحده مواجه خواهند شد.

خریداران نفت ایران هم از انتقال ارز به ایران خودداری کردند و بخش عمده‌ای از مطالبات نفتی جمهوری اسلامی در حساب‌های خارجی باقی ماند.

براساس توافق ژنو، قرار است مبلغ چهار میلیارد و دویست میلیون دلار از این مطالبات طی شش ماه مهلت تعیین شده در این توافق برای خرید کالاهای اساسی در اختیار ایران قرار گیرد. این پرداخت‌ها به صورت قسطی انجام می‌شود و هر قسط در برابر اجرای بخشی از توافق ژنو در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

پیش از این گزارش شده بود که در اجرای توافق ژنو، کشورهای ژاپن و کره جنوبی بخشی از بدهی های خود به ایران را پرداخت خواهند کرد و گزارش‌هایی از پرداخت‌هایی توسط هند نیز منتشر شده بود.

با این همه، روز گذشته منابع هندی گفتند که خبر منتشر شده در خبرنامه وزارت نفت ایران در این مورد که هند بخشی از بدهی‌های خود به جمهوری اسلامی را پرداخته است درست نیست. پیشتر، محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته بود هند بخشی از بدهی نفتی خود به را به حساب بانک مرکزی واریز کرده است.

مطالب مرتبط