ایران: قیمت گاز صادراتی به ترکیه را کاهش نمی‌دهیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترکیه خواهان کاهش بهای گاز وارداتی از ایران است

در پی پایان یافتن جلسه دیوان داوری بین المللی در باره شکایت ترکیه از ایران در زمینه قیمت گاز صادراتی، حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت در امور گاز تاکید کرده که بهای گاز صادراتی ایران به ترکیه در چارچوب قرارداد موجود کاهش نمی یابد.

آقای عراقی به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که ترکیه خواهان کاهش قیمت گاز وارداتی از ایران است و "معتقد است که بهای گاز جهانی کاهش یافته و ایران نیز باید قیمت گاز را کاهش دهد."

ایران در سال ۱۹۹۶ قراردادی با ترکیه برای صادرات گاز به آن کشور امضا کرد و صادرات گاز ایران از سال ۲۰۰۱ آغاز شد.

بالا بودن قیمت گاز صادراتی و عدم تعهد ایران به قرارداد برای صدور میزان معینی گاز در طول سال از جمله مواردی است که ترکیه به آن اعتراض دارد و خواستار دریافت غرامت شده است.

پس از بروز اختلاف نظر در زمینه قیمت گاز، ترکیه به دیوان داوری بین المللی شکایت کرد و دهم اسفند (اول مارس) جلسه دیوان داوری بین المللی به پایان رسید و وزارت نفت ایران می گوید که حکم نهایی تا سه ماه آینده اعلام می شود.

علیرضا کاملی مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران به شانا، سایت وابسته به وزارت نفت ایران، گفته که "ارزیابی تیم ایرانی از روند جلسات برگزار شده، مثبت بوده است."

در سالهای اخیر بارها به دلایل مختلف گاز صادراتی یا قطع شده یا میزان آن کم شده است و ترکیه می گوید که ایران تامین کننده مطمئنی برای گاز نیست ولی آقای عراقی می گوید که "تامین گاز ترکیه به طور مطمئن انجام شده است."

هنوز رای دیوان داوری بین المللی اعلام نشده است اما پیشنهاد ایران این است که اگر ترکیه میزان گاز وارداتی را افزایش دهد، این کشور حاضر به دادن تخفیف بهای گاز خواهد بود ولی باید قراردادی تازه امضا شود.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران پیشتر گفته بود ترکیه خواهان کاهش قیمت گاز است و ایران این موضوع را تنها در صورتی عملی می کند که ترکیه میزان واردات گاز را از ایران افزایش دهد.

ایران تامین‌کننده بیش از ٢٠ درصد گاز مصرفی ترکیه است و حجم صادرات گاز ایران به ترکیه روزانه به ٣٠ میلیون متر مکعب می‌رسد.

در حال حاضر ایران گاز اضافه برای صادرات ندارد اما امیدوار است در دو سال آینده با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، بخشی از گاز تولیدی خود را صادر کند.

خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام آگاه نوشته که "مسئولان وزارت نفت با توجه به تمایل ترکیه نسبت به افزایش واردات گاز از ایران به دنبال رایزنی در خصوص انصراف ترک ها از شکایت گازی خود هستند."

این مقام که نامش ذکر نشده گفته "امیدوارم کار این دعوای حقوقی با مصالحه ختم به خیر شود تا هم ایران از صادرات گاز منافع خود را کسب کند و هم ترکیه بتواند به گاز مورد نیاز خود دست یابد."

مطالب مرتبط