پاناسونیک در چین 'غرامت آلودگی هوا' می‌پردازد

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت پاناسونیک ژاپن به کارکنان غیربومی خود در چین غرامت می‌دهد

یک شرکت ژاپنی به کارکنان خود در چین حق آلودگی هوا می‌پردازد.

روز پنجشنبه، ٢٢ اسفند (١٣ مارس)، شرکت ژاپنی پاناسونیک اعلام کرد که از این پس، کارکنانی که برای کار به شعب این شرکت در چین اعزام می‌شوند در طول اقامت در آن کشور، فوق‌العاده ویژه‌ای به عنوان غرامت آلودگی هوا دریافت خواهند کرد.

پرداخت این حق ویژه بخشی از توافقی است که در جریان مذاکرات سالانه بین شرکت‌های عمده ژاپنی، از جمله شرکت تویوتا، و تشکل‌های کارگری آن کشور به دست آمده است.

بخش‌های دیگری از این توافق شامل افزایش حقوق و دستمزد کارکان برای نخستین بار طی چند سال اخیر است که شرکت‌ها با استناد به نبود تورم و گاه حتی کاهش سطح قیمت‌ها و همچنین رکود اقتصادی، افزایش پرداخت به کارکنان خود را ناممکن دانسته بودند. شرایط رکودی در اقتصاد ژاپن همچنان ادامه دارد.

سخنگوی شرکت پاناسونیک از دادن جزئیات بیشتر در مورد توافق اخیر خودداری ورزیده و پیرامون میزان حق آلودگی هوا و تعداد کارکنان مشمول توضیحی ندارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption فعالیت صنعتی عامل اصلی آلودگی هوا در چین است

روند سریع صنعتی شدن در چین و بی‌توجهی صنایع به حفاظت از محیط زیست باعث شده است تا برخی از شهرهای آن کشور با مشکل آلودگی شدید هوا مواجه شوند. تاسیس کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی و کاربرد زغال سنگ به عنوان سوخت نیروگاهی از عوامل اصلی آلودگی هوا در چین است.

گفته می‌شود از هفتاد و چهار شهری که شرایط هوای آن زیر نظر دولت قرار دارد، شرایط تنها سه شهر با ضوابط مورد نظر دولت انطباق داشته است. اخیرا نخست وزیر چین اعلام کرد که علیه آلودگی "اعلام جنگ" داده و در نظر دارد این مشکل را حل کند.

مدارکی که توسط شرکت پاناسونیک در ارتباط با پرداخت غرامت آلودگی هوا منتشر شده به نقل از تحقیقات مختلف علمی نشان می‌دهد که میزان ذرات معلق بیماری‌زا در هوای پکن گاه به شانزده برابر میزان مجاز اعلام شده توسط سازمان بهداشت جهانی می‌رسد.