روحانی: عده‌ای به جای دور زدن تحریم‌ها منافع ملی را دور زدند

حق نشر عکس Fars
Image caption آقای روحانی از "سوء استفاده" داخلی از شرایط تحریم ایران انتقاد کرده‌است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران از آنچه "سوء استفاده" برخی افراد از شرایط تحریم کشور خوانده ابراز تاسف کرده است.

آقای روحانی روز دوشنبه ۲۶ اسفند (۱۷ مارس) در با دیدار مجمع نمایندگان استان یزد گفته است: "عده‌ای مدعی بودند که می‌توانند تحریم‌ها را دور زده و آثار تحریم را از بین ببرند، اما آنها در عمل ملت و منافع ملی را دور زدند."

رئیس جمهور ایران افزوده: "امروز پس گرفتن حقوق مردم از این افراد به یک معضل تبدیل شده است."

پس از توافق ژنو، تعلیق برخی از تحریم ها علیه ایران و مخالفت برخی محافظه کاران با سیاست خارجی دولت، مقام های دولتی از اصطلاح "کاسبان تحریم" برای توصیف کسانی استفاده کردند که به گفته آنها از تحریم های صورت گرفته علیه کشور منتفع می‌شدند.

دولت ایران اعلام کرده که با ادامه این شیوه مبارزه خواهد کرد.

در گزارشی که از گفته های امروز رئیس جمهور ایران منتشر شده به نام فرد یا افرادی اشاره نشده است. با این حال، در اولین روزهای تشکیل کابینه آقای روحانی، بیژن زنگنه وزیر نفت گفته بود که بابک زنجانی، شخصی که به اندوختن ثروت کلان در مدتی کوتاه معروف شده، دو و نیم میلیارد دلار از پول فروش نفت را به خزانه واریز نکرده است.

آقای زنجانی از اوایل زمستان سال جاری خورشیدی بازداشت شد اما پیش از بازداشت در ویدیویی که منتشر کرد گفت که عدم انتقال این پول به وزارت نفت، ربطی به او نداشته بلکه انجام این کار به دلیل تحریم‌های بین‌المللی امکانپذیر نبوده است. آقای زنجانی خود را کارآفرین معرفی کرده و افزوده بود که برای نجات‌ ایران از تحریم‌ها تلاش کرده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا به دلیل آنچه "کمک به دور زدن تحریم‌ها از طریق داشتن نقش کلیدی در تجارت نفت ایران و انتقال پول مربوط به فروش آن به دولت ایران" خوانده شد، در اواخر سال ۲۰۱۲ میلادی (دی ماه ۱۳۹۱) نام آقای زنجانی را در فهرست تحریم ها قرار دادند.

آقای زنجانی ادعا دارد که کاری خلاف قواعد اتحادیه اروپا نکرده و تنها نفت ایران را در کشورهای معاف از تحریم و طبق قوانین بین‌المللی فروخته است.

مطالب مرتبط