کشتی ایرانی دیانته بعد از دوسال از توقیف آزاد شد

حق نشر عکس IRISL
Image caption کشتی دیانته دو سال در بندری در هند توقیف شده بود

یک کشتی ایرانی به نام دیانته بعد از بیش از دو سال توقیف در آب‌های هند، صبح روز گذشته پنج شنبه هفتم فروردین (۲۷ مارس) آزاد و راهی ایران شده است.

این کشتی که دوسال پیش به دلیل شکایت یک بانک سنگاپوری به اتهام پرداخت نکردن بخشی از بدهی خود به این بانک توقیف شده بود.

شهریورماه سال گذشته وزارت خارجه ایران سفیر هند در تهران را به دلیل توقیف این کشتی و خدمه اش در بندر موندرای به وزارت خارجه احضا کرده بود.

خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا می گوید که "پیچیدگی‌های نظام قضایی هند و مشکلات ناشی از تحریم در زمینه انتقال مطالبات طرف سنگاپوری از جمله مهمترین عوامل توقیف طولانی مدت این کشتی در هند بود."

ظاهرا این کشتی به یک بانک سنگاپوری بدهکار بود و برای گرفتن طلب خود به دادگاهی در هند شکایت کرده و دادگاه هم کشتی ایرانی را توقیف کرده بود.

محمد حسین داجمر مدیر عامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی، بانک سنگاپوری را به کارشکنی متهم کرده و گفته است که کشتیرانی جمهوری اسلامی از بانک سنگاپوری HSH شکایت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای داجمر گفته که برای "جبران خسارات و دریافت غرامت" علیه این بانک اقدامات قانونی انجام خواهد شد.

خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا می گوید که این کشتی "با پیگیری های گسترده به ویژه مذاکرات انجام شده در جریان سفر ماه گذشته محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به دهلی نو" آزاد شده است.

در چند سال گذشته هم در مواردی چند فروند کشتی باربری متعلق به ناوگان کشتیرانی ایران، با شکایت بانک های خارجی پرداخت کننده وام خرید این کشتی ها، توقیف شده بود.

علت توقیف کشتی ها هم این بود که ایران بعد از تحریم های بین المللی قادر به پرداخت اقساط وام هایی نبود که برای خرید این کشتی ها از بانک های خارجی گرفته بود و بانک های خارجی نیز حکم توقیف کشتی ها را که در رهن بانک بودند، گرفتند.

مطالب مرتبط