آب مشترکان پرمصرف تهرانی 'قطع می‌شود'

حق نشر عکس Mehr
Image caption به شهروندان تهرانی هشدار داده شده که اگر صرفه جویی نکنند ممکن است آب جیره بندی شود

شرکت آب منطقه‌ای تهران نسبت به کاهش شدید ذخیره آب سدهای اطراف تهران ابراز نگرانی کرده و به شهروندان تهرانی هشدار داده است که در مصرف آب صرفه جویی کنند. این شرکت می‌گوید که آب مشترکان پر مصرف قطع خواهد شد.

خسرو ارتقایی، مدیر عامل شرکت آب منطقه تهران به خبرگزاری مهر گفته که اگر مردم در مصرف آب صرفه جویی نکنند مجبور خواهیم شد فشار آب را کاهش دهیم و قطع آب مشترکان پر مصرف هم جزو برنامه است.

به گفته آقای ارتقایی، به دستور حسین هاشمی، استاندار تهران "قطع آب مشترکان دولتی پر مصرف نیز در دستور کار است و تبعیضی میان مشترکان دولتی و غیردولتی وجود نخواهد داشت."

سه هفته پیش استاندار تهران گفته بود که اگر شهروندان تهرانی ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند، "ما بحران آب نخواهیم داشت، اما در صورتی که صرفه جویی در مصرف آب صورت نگیرد باید آب را در تهران سهمیه بندی کنیم."

بنا بر گزارش شرکت آب منطقه ای تهران، ذخیره آب سدهای لار و لتیان که بخشی از آب تهران را تامین می کنند به شدت کاهش پیدا کرده است.

سد لتیان در حال حاضر تنها ۲۰ میلیون متر مکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یک سوم است. در شرایط فعلی از سدهای لتیان و لار ۳۵ میلیون متر مکعب آب قابل برداشت است.

شرکت آب منطقه ای تهران می گوید که در سدهای امیرکبیر و طالقان که بخشی از آب تهران را تامین می کنند وضع کمی بهتر و در مجموع ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب قابل برداشت است.

میانگین مصرف روزانه آب در شهر تهران ۳ میلیون متر مکعب است.

آقای ارتقایی گفته که اگر مردم تهران صرفه جنویی نکنند با مشکل مواجه خواهیم شد.

احتمال جیره بندی آب

بنابر گزارش‌هایی که اخیرا منتشر شده است، آب ذخیره شده در پشت سدها در ایران به شدت کاهش یافته است و مخزن ۶۰ سد در مناطق مختلف ایران کمتر از ۳۰ درصد آب دارد.

دولت به شهروندان توصیه کرده در مصرف آب صرفه جویی کنند و گرنه ممکن است در برخی شهرها نظیر تهران آب جیره بندی شود.

این گزارش نشان می دهد که عمده سدهای بزرگ در ایران نظیر لار، وشمگیر، کرخه، استقلال، زاینده رود، گلپایگان و دوستی کمتر از ۳۰ درصد حجم مخزن آب ذخیره دارند.

بنابر گزارش‌هایی که وزارت نیروی ایران منتشر کرده، وضعیت منابع آبی در ۲۴ استان قرمز است و تنها هفت استان وضعیت عادی دارد.

ایران در منطقه خشک و کم آب قرار دارد و خشکسالی، کاهش بارش، افزایش تبخیر و افزایش برداشت از مهمترین دلایلی است که باعث شده تا منابع آبی ایران کم شود.

مطالب مرتبط