اساس پرداخت یارانه 'کل درآمد تمام اعضای خانواده' خواهد بود

حق نشر عکس b
Image caption بر اساس مصوبه مجلس اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها باید از ابتدای تیرماه آغاز شود.

بر اساس اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها درآمد خانواده صرفا بر اساس درآمد سرپرست خانوار محاسبه نمی‌شود و درآمدهای همه اعضای خانواده، شغل دوم، اجاره‌بهای املاک، سود سپرده‌های بانکی و حقوق مستمری در سال ۹۲ هم در تعیین درآمد خانواده مد نظر قرار خواهند گرفت.

نرگس نجفی مدیر دفتر امور بانکی سازمان هدفمندی یارانه‌ها گفت اصل درآمد کل اعضای خانوار "پیش از کسر اقساط ماهیانه وام بانکی" ملاک محاسبه خواهد بود.

برخی اظهار نگرانی کرده‌اند که اگر ملاک دولت برای تعیین وضعیت درآمد متقاضیان، ورودی حساب آنها پیش از کسر اقساط وام باشد، بانک‌ها باید اطلاعات حساب مشتریانشان را به دولت بدهند.

بعلاوه روشن نیست دولت برای دولت برای شناسایی دارایی‌های غیر نقدی مردم چه راهکاری را در نظر گرفته است.

مرحله دوم هدفمندی یارانه ها قرار است از بیستم فروردین ماه با ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی آغاز شود که تا آخر فروردین ادامه خواهد داشت.

در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه‌ها "پنج گروه درآمدی تفکیک و تعیین شده است."

حق نشر عکس b
Image caption ثبت نام بصورت اینترنتی یا با مراجعه به مراکز مشخص شده انجام می‌شود.

این پنج سقف درآمدی به گفته اکبر ایزدی رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها "ماهانه کمتر از ۶۰۰ هزار تومان ، ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان، یک میلیون تا ۲ میلیون تومان ، ۲ میلیون تا دو و نیم میلیون تومان و بالاتر از دو و نیم میلیون تومان است."

با این حال دولت ترجیح داده برای انصراف از دریافت یارانه سقف در آمد تعیین نکند و مبنا را بر "اعتماد به مردم" بگذارد.

یکی از اهداف دولت در فاز دوم هدفمندی، کاهش یارانه بگیران است بنابراین دولت از مردم خواسته اگر دریافت یارانه "تاثیر چندانی در زندگی و تامین معیشت آنها ندارد" از دریافت آن انصراف دهند تا "این یارانه در اختیار افراد نیازمند قرار گیرد."

عدم ثبت نام در مهلت مقرر به منزله انصراف از دریافت یارانه تلقی خواهد شد.

برخی کارشناسان اظهار تردید کرده اند که دولت به اطلاعات مربوط به درآمد تمام مردم دسترسی کافی داشته باشد اما رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها می‌گوید با" ۴۳ بانک اطلاعاتی" که به صورت کامل جمع‌آوری و به روز شده، دولت به اطلاعات کافی دسترسی دارد.

او می‌گوید: "به مردم اطمینان داریم که حتماً اطلاعات درست را درج می‌کنند اما بانک های اطلاعاتی ما کامل است و اگر نیاز باشد می توانیم راستی آزمایی کنیم؛ قانون به ما اجازه داده است کسانی را که اطلاعات نادرست بدهند تا ۳ برابر یارانه دریافتی، جریمه کنیم."

با این حال دولت به مردم تذکر داده که درآمد خانوار باید با دارایی‌های آن همخوانی داشته باشد.

در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دولت قصد دارد درآمدهای حاصل از آزادسازی قیمت حامل های انرژی و افزایش قیمت‌ها را بین طبقات کم درآمد و افراد نیازمند جامعه توزیع کند در حالیکه در فاز اول یارانه نقدی بین تمام مردم بصورت یکسان توزیع می‌شد.

دولت می‌گوید که قصد دارد با کاهش پرداخت یارانه نقدی، مبلغ مازاد را در حوزه‌های مختلف از جمله در اجرای طرح پزشک خانواده و درمان هزینه کند.

در حال حاضر ۷۰درصد هزینه‌های درمانی را مردم می‌پردازند در حالیکه این مبلغ باید بر اساس برنامه پنج ساله چهارم ۳۰ درصد باشد.