ثبت نام از متقاضیان دریافت یارانه نقدی آغاز شد

حق نشر عکس 1
Image caption مردم باید از سایت رفاهی تقاضای خود را برای دریافت یارانه ارائه کنند اما گزارشها نشان می دهد این سایت در اولین روز ثبت نام دچار اختلال بوده است

دولت ایران برای کم کردن از تعداد یارانه بگیران، دوباره از مردم خواسته است که برای دریافت یارانه تقاضا بدهند. ثبت نام از یارانه بگیران از امروز چهارشنبه بیستم فروردین آغاز شده و ده روز ادامه خواهد داشت.

متقاضیان دریافت یارانه باید از طریق سایت رفاهی (www.refahi.ir) ثبت نام کنند ولی کسانی که به اینترنت دسترسی ندارند یا در ر روستاها زندگی می کنند می توانند از طریق مراجعه به ادارات کمیته امداد، سازمان بهزیستی، دفاتر خدمات روستایی و دفاتر خدماتی پلیس +۱۰ ثبت نام کنند.

متقاضیان باید در این مرحله میزان درآمد خود را اعلام کنند. گزینه ها شامل کمتر از ۶۰۰ هزار تومان، از ۶۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان، از یک میلیون تومان تا دو میلیون تومان، از دو میلیون تومان تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و بیشتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

دولت می گوید که بعد از ثبت نام متقاضیان دریافت یارانه، مرحله بررسی نیازمندان و واجدان شرایط شروع می شود.

هدف اصلی در این مرحله کاستن از تعداد یارانه بگیران است و دولت امیدوار است که دست کم ۲۰ درصد از یارانه بگیران از دریافت یارانه انصراف دهند.

علی طیب نیا، وزیر اقتصاد به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته، نیازمندان از طریق خوداظهاری یعنی ثبت نام برای گرفتن یارانه مشخص می شوند و در مرحله بعد اطلاعاتی که مردم داده اند "پردازش می شود" و دولت بر اساس قانون مصوب مجلس نیازمندان را "شناسایی" خواهد کرد.

آقای طیب نیا می گوید که "مسئله حذف یارانه افراد پردرآمد است"و دولت این امکان را دارد که بتواند افراد پردرآمد را شناسایی کند.

در وبسایت اطلاع رسانی دولت ضمن پاسخ به پرسش هایی در زمینه نحوه ثبت نام برای گرفتن یارانه، به متقاضیان هشدار داده شده است در صورتی که مشخص شود اشخاص درآمدی بیشتر از آن چیزی دارند که در ثبت نام گفته‌اند "به میزان سه برابر یارانه دریافتی جریمه می شوند."

برنامه حذف یارانه ها

برنامه حذف یارانه ها از زمستان سال ۱۳۸۹ شروع شد و دولت محمود احمدی نژاد با افزایش قیمت مواد سوختی شروع به پرداخت یارانه نقدی کرد.

بر اساس قانون برنامه حذف یارانه ها، دولت باید نصف درآمد حاصل از افزایش قیمت ها را به صورت نقدی توزیع می کرد و نصف دیگر را صرف کمک به بخش تولید و اجرای پروژه های عمرانی و بهداشتی می کرد.

دولت آقای احمدی نژاد بدون در نظرگرفتن قانون برنامه حذف یارانه ها، هدف خود را بر توزیع پول نقد به عنوان یارانه نقدی متمرکز کرد و اکنون دولت حسن روحانی با کسری بودجه برای ادامه اجرای این برنامه رو به رو شده است.

بنابر این برنامه، به هر ایرانی ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی پرداخت می شود ولی درآمدهای حاصل از حذف یارانه ها برای تامین این مبلغ کافی نیست.

علی طیب نیا وزیر اقتصاد به خبرگزاری دانشجویان ایران در باره دلایل تصمیم دولت برای ثبت نام مجدد برای گرفتن یارانه گفته که در سال گذشته حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده در حالی که درآمد ناشی از حذف یارانه ها و افزایش قیمت مواد سوختی ۲۸ هزار میلیارد تومان بود و بقیه از بودجه دولت تامین شد.

حق نشر عکس Isna
Image caption دولت برای پرداخت یارانه نقدی با کسری بودجه شدید رو به روست

آقای طیب نیا برای نشان دادن حجم پول نقدی که به صورت یارانه پرداخت می شود، می گوید که در سال ۱۳۹۱ کل بودجه عمرانی دولت ۱۳ هزار میلیارد تومان بوده که "اگر بخشی از منابع ۴۲ هزار میلیاردی صرف عمرانی می شد، می توانست اقتصاد را از وضعیت رکودی خارج کند یا اگر مقداری صرف بهداشت و درمان می کردیم تغییر معناداری در زندگی مردم ایجاد می کرد."

در ماه‌های اخیر تورم به بیشتر از ۴۰ درصد رسیده بود و رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۱خورشیدی منفی ۵.۸ درصد بود و اکنون دولت سعی دارد با کاستن از تورم و رکود حاکم بر اقتصاد، شرایط را بهبود بخشد.

قرار بود اجرای مرحله دوم حذف یارانه ها مدتها پیش شروع شود، اما بروز بحران اقتصادی مانع از اجرای این مرحله شد و اکنون دولت آقای روحانی می گوید مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها امسال اجرا خواهد شد.

وزیر اقتصاد در باره نگرانی های اجرای مرحله دوم حذف یارانه ها می گوید که "شیب افزایش (قیمت) بسیار ملایم" خواهد بود تا آثار سوء آن از بین ببرد.

افزایش قیمت مواد سوختی

دولت همزمان با تلاش برای کم کردن تعداد یارانه بگیران، درصدد است برای کاهش کسری بودجه یارانه ها، قیمت های مواد سوختی را نیز افزایش دهد که به معنی شروع مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها خواهد بود.

در اسفند ماه سال گذشته وزارت نیرو قیمت هر کیلووات ساعت برق را حدود ده تومان افزایش داد و قیمت هر کیلو وات ساعت برق از ۴۳ تومان به ۵۳ افزایش یافت.

آقای طیب نیا می گوید که قیمت تمام شده هر کیلووات ساعت برق در سال گذشته ۶۸ تومان بوده در حالی که قیمت فروش برق ۴۳ تومان بود و این موجب شده است که "وزارت نیرو در حال حاضر بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران و نیروگاههای تولید کننده برق بدهکار باشد و سرمایه گذاری در این زمینه کاهش یابد."

غیر از برق، دولت قیمت انواع گاز را افزایش داده است اما هنوز مشخص نیست که قیمت دو ماده سوختی بنزین و گازوئیل چقدر خواهد شد.

برخی گزارش‌ها نشان می دهد که قیمت بنزین آزاد به بالای یک هزار تومان خواهد رسید. هم اکنون هر لیتر بنزین سهمیه ای ۴۰۰ تومان و هر لیتر بنزین آزاد ۷۰۰ تومان است.