هشدار وزارت نیروی ایران: ۳۷ میلیون ایرانی در معرض کم آبی قرار دارند

حق نشر عکس Mehr
Image caption وزارت نیروی ایران می گوید که نیمی از جمعیت ایران در معرض کم آبی قرار دارند

وزارت نیروی ایران هشدار داده که ۳۷ میلیون ایرانی در معرض کم آبی قرار دارند و در صورتی که صرفه جویی نکنند تابستان آینده با مشکل کم آبی رو به رو خواهند شد.

رحیم میدانی، معاون وزیر نیرو در امور آب به خبرگزاری مهر گفته که شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، اراک، قم، کرج، مشهد، کرمان، همدان، قزوین و یزد در معرض "تنش آبی" قرار دارند.

آقای میدانی گفته که شهروندان "ده درصد در مصارف" خود صرفه جویی کنند تا "تابستان امسال را با کمترین محدودیت و مشکل سپری کنیم."

به گفته معاون وزیر نیرو، نیمی از جمعیت کشور در معرض "تنش آبی قرار دارند."

پیش از این نیز اعلام شده بود که ذخیره آب سدهای اطراف تهران که آب آشامیدنی پایتخت را تامین می کنند به شدت کاهش پیدا کرده است.

یک ماه پیش استاندار تهران گفته بود که اگر شهروندان تهرانی ۲۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی کنند، "ما بحران آب نخواهیم داشت، اما در صورتی که صرفه جویی در مصرف آب صورت نگیرد باید آب را در تهران سهمیه بندی کنیم."

احتمال جیره بندی آب

بنابر گزارش‌هایی که اخیرا منتشر شده است، آب ذخیره شده در پشت سدها در ایران به شدت کاهش یافته است و مخزن ۶۰ سد در مناطق مختلف ایران کمتر از ۳۰ درصد آب دارد.

دولت به شهروندان توصیه کرده در مصرف آب صرفه جویی کنند و گرنه ممکن است در برخی شهرها نظیر تهران آب جیره بندی شود.

این گزارش نشان می دهد که عمده سدهای بزرگ در ایران نظیر لار، وشمگیر، کرخه، استقلال، زاینده رود، گلپایگان و دوستی کمتر از ۳۰ درصد حجم مخزن آب ذخیره دارند.

بنابر گزارش‌هایی که وزارت نیروی ایران منتشر کرده، وضعیت منابع آبی در ۲۴ استان قرمز است و تنها هفت استان وضعیت عادی دارد.

ایران در منطقه خشک و کم آب قرار دارد و خشکسالی، کاهش بارش، افزایش تبخیر و افزایش برداشت از مهمترین دلایلی است که باعث شده تا منابع آبی ایران کم شود.

تاکنون عمده نگرانی ها به خشک شدن دریاچه ها و تالاب مربوط می شد ولی اکنون دولت برای تامین آب آشامیدنی برخی شهرها نیز با مشکل روبه روست.

گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران درباره تالاب ها نشان می دهد که بحران آب در سال‌های اخیر بسیار جدی شده است و تالاب هایی مانند گاوخونی، دریاچه ارومیه، بختگان، هامون و جازموریان، تالاب شادگان و بسیاری از تالاب های دیگر مثل پریشان در فارس، الاگل در گلستان، هامون در سیستان و هورالعظیم در خوزستان یا خشک شده یا در معرض خشک شدن کامل قرار دارند.

بنابر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، از ۸۴ تالاب کشور ۳۱ تالاب خشک شده و منشا گرد و غبار شده اند و " ۵۸ درصد مساحت کل تالاب ها از بین رفته و بستر آنها به خاک و نمک تبدیل شده است."

مطالب مرتبط