دلار بالا رفت، سکه رکورد زد

حق نشر عکس MEHR

قیمت هر دلار در بازار تهران به ۳ هزار و ۳۴۵ تومان رسیده است که در مقایسه با یک ماه پیش نشان می دهد انواع ارز بین حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت هر سکه بهار آزادی نیز از مرز یک میلیون تومان فراتر رفته است.

بنابر گزارشها، هر دلار آمریکا که در پایان سال گذشته خورشیدی کمی بالاتر از سه هزار تومان معامله می شد، در روزهای اخیر روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته و امروز چهارشنبه سوم اردیبهشت در خیابان فردوسی تهران هر دلار، ۳۳۴۵ تومان معامله شده است.

در شروع فعالیت بازار، قیمت ارز با نوسان همران بود به گونه ای که قیمت انواع ارز بین ۲۰ تا ۸۰ تومان نسبت به ساعات اولیه شروع به کار بازار، افزایش پیدا کرد. خبرگزاری تسنیم گزارش داده که هر یورو، واحد پول اروپایی به ۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است و پوند بریتانیا نیز تا ۵ هزار و ۵۳۵ تومان رسیده است.

مقایسه قیمت انواع ارز نسبت به یک ماه پیش نشان می دهد که انواع ارز بین حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان افزایش پیدا کرده است. قیمت هر سکه طلای بهار آزادی نیز که از شهریور گذشته به کمتر از یک میلیون تومان رسیده بود، و حتی تا ۸۵۰ هزار تومان هم کاهش پیدا کرده بود امروز از مرز یک میلیون فراتر رفته و تا یک میلیون و ۷۰ تومان معامله شده است.

این اولین بار بعد از آن دوره است که قیمت سکه به بیشتر از یک میلیون تومان رسیده و قیمت انواع ارز نیز به قیمت های پیش از انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شود.

دلایل افزایش قیمت

حق نشر عکس MEHR
Image caption این اولین بار در هشت ماه گذشته است که قیمت سکه به بیش از یک میلیونت تومان رسیده است

احتمال شروع مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها و افزایش قیمت بنزین در ساعات آینده و ابهامات مطرح شده درباره انتقال درآمدهای نفتی بعد از توافق ژنو از جمله دلایلی روانی بازار ارز و سکه است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز اعلام کرد که ۷۳ میلیون نفر برای گرفتن یارانه مجددا ثبت نام کرده اند و تنها دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از گرفتن یارانه انصراف داده اند.

پیش بینی دولت این بود که تعداد بیشتری انصراف دهند اما به نظر می رسد نگرانی از احتمال افزایش قیمت بنزین و دیگر مواد سوختی باعث شد تا تعدادی کمی به این نتیجه برسند که از گرفتن یارانه نقدی انصراف دهند. برآوردها نشان می دهد که قیمت آزاد هر لیتر بنزین به جای ۷۰۰ تومان فعلی به دستکم ۱۰۰۰ تومان خواهد رسید و بنزین یارانه ای نیز از ۴۰۰ تومان فعلی به لیتری ۷۰۰ تومان افزایش پیدا خوهد کرد.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران و احتمال بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش تحریم ها قیمت هر دلار آمریکا از حدود ۳ هزارو ۶۰۰ تومان به کمتر از سه هزار تومان رسید و قیمت هر سکه نیز که پیش از انتخابات یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت داشت مدتی کوتاهی بعد از انتخابات به کمتر از یک میلیون تومان رسید.

مطالب مرتبط