۷۳ میلیون ایرانی برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کردند

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای نوبخت می گوید نمی توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم که شما حتما باید انصراف دهید تا ما منابع بیشتری داشته باشیم

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرده که ۷۳ میلیون ایرانی برای دریافت یارانه ثبت نام کرده اند و دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه انصراف داده اند. تعداد انصراف دهندگان بسیار کمتر از برآورد دولت است.

به گفته آقای نوبخت، با انصراف دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، هزار و ۲۰۰ میلیون تومان منابع مالی در اختیار دولت قرار گرفته تا "برای بخش های تولید، حمل و نقل عمومی، بهداشت و کمک به اقشار کم درآمد استفاده شود."

دولت ایران که به شدت به لحاظ بودجه برای پرداخت یارانه نقدی با مشکل رو به روست، سعی کرد تا با ثبت نام مجدد از یارانه بگیران، بخشی از آنها را از گرفتن یارانه منصرف کند.

ارزیابی دولت این بود که دست کم ۱۰ درصد از یارانه بگیران انصراف دهند اما آمار نشان می دهد که تعداد کمی از یارانه بگیران منصرف شده اند و این شرایط را برای دولت سخت خواهد کرد.

آقای نوبخت می گوید "هر چه تشخیص بر انصراف بیشتر بود، منابع بیشتری در اختیار دولت قرار می گرفت، اما تشخیص مردم برای ما محترم است."

به گفته سخنگوی دولت، "نمی توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم که شما حتما باید انصراف دهید تا ما منابع بیشتری داشته باشیم."

آمارهای رسمی نشان می دهد که از زمان شروع پرداخت یارانه در زمستان سال ۸۹ تا پایان سال گذشته دولت با کسری شدیدی در پرداخت یارانه های نقدی مواجه بوده و بخشی از بودجه عمرانی را صرف یارانه نقدی کرده است.

قرار بود قیمت کالاها به قدری افزایش پیدا کند که دولت نیمی از آن را به صورت نقدی به خانوارها بپردازد و نیمی دیگر در بخش تولید هزینه شود. اما در عمل همه درآمد حاصل از افزایش قیمت صرف یارانه نقدی شد و به دلیل کسری دولت مجبور شد از منابع دیگری نظیر بانک مرکزی هم برای این کار استفاده کند.

در طرح حذف یارانه ها به هر ایرانی ماهانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی پرداخت می شود.

گزارش های رسمی نشان می دهد که در سال گذشته حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده در حالی که درآمد ناشی از حذف یارانه ها و افزایش قیمت مواد سوختی ۲۸ هزار میلیارد تومان بود و بقیه از بودجه دولت تامین شده است.

دولت برای حل این مشکل همزمان سعی کرد تا تعداد یارانه بگیران را کم کند و قیمت مواد سوختی را نیز افزایش دهد.

بخشی از مواد سوختی نظیر گاز و برق در ماه‌های اخیر گران شده اند اما قیمت بنزین و گازوئیل هنوز مشخص نیست و در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

برخی برآوردها نشان می دهد که قیمت هر لیتر بنزین آزاد که اکنون هر لیتر آن ۷۰۰ تومان است به دست کم یک هزار تومان خواهد رسید.

عرضه بنزین ۴۰۰ تومانی هم متوقف خواهد شد و فقط کسانی که مقادیری بنزین یارانه ای در کارت سوخت خود ذخیره کرده اند، می توانند از بنزین ۴۰۰ تومانی استفاده کنند.

گفته می شود بنزین یارانه ای به جای لیتری ۴۰۰ تومان، لیتری ۷۰۰ تومان فروخته خواهد شد.

مطالب مرتبط