کاهش نرخ سود بانکی در ایران

حق نشر عکس MEHR

با ابلاغ شورای هماهنگی بانک‌ها سود بانکی در ایران از امروز کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش تسنیم این تصمیم در جلسه ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، با مدیران بانک‌های خصوصی و دولتی گرفته شده و به تایید شورای عالی پول و اعتبار نیز رسیده است.

به این ترتیب نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت بین ۱۰ تا ۱۸درصد ( سه تا کمتر از ۱۲ ماه) خواهد بود و نرخ سود سپرده‌های بلندمدت یک ساله نیز ۲۲درصد می‌شود.

پایین آوردن نرخ تورم یکی از اهداف اعلام شده دولت حسن روحانی است. آقای روحانی و مقام‌های اقتصادی دولت وعده داده‌اند که تورم را در سال جاری به زیر ۲۵درصد برسانند. هفته گذشته مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم فروردین ۳۰.۲درصد بوده است.

ایسنا به نقل از ولی‌الله سیف نوشته است: " طبیعی و منطقی است که نرخ سود سپرده‌های بانکی متناسب با شرایط بخش واقعی اقتصاد و پیش بینی‌هایی که از آینده نرخ تورم وجود دارد، تعیین شود. برخی تحلیل‌هایی که این روزها بیان می‌شود و مبنای نرخ کنونی تورم یا متوسط سال گذشته را ملاک قرار می‌دهند، درست نیست."

پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی، به خبرگزاری فارس گفت که رقابت بانک‌ها برای جلب مشتریان در ماه‌های اخیر به "جنگ قیمتی" بدل شده بود ادامه پرداخت سود بانکی با نرخ‌های بالا برای بانک‌ها ریسک بالایی داشت.

در هفته‌های گذشته نرخ سود بانکی در ایران خبرساز شده بود و برخی از ناظران اقتصاد ایران افت بورس تهران را به بالا بودن نرخ سود بانکی نسبت می‌دادند.

بانک‌های ایرانی یش از ۸۰ هزار میلیارد تومان مطالبات معوقه دارند و عمده آنها با کمبود منابع مالی برای اعطای وام مواجهند.