ایران: بدهی خود را به بانک جهانی پرداختیم

حق نشر عکس bbc
Image caption ایران به دلیل تحریم ها نتوانسته بود اقساط وام های خود را به بانک جهانی پرداخت کند

ایران می گوید که بدهی های خود به بانک جهانی را که چندین ماه به دلیل تحریم های بین المللی و محدودیت های نقل و انتقال پول به تاخیر افتاده بود، به طور کامل پرداخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، بهروز علیشیری رئیس سازمان سرمایه گذاری ایران گفته است بانک جهانی پس از مذاکراتش در ماههای اخیر "بالاخره توانست مجوز لازم را از خزانه داری آمریکا برای تسویه بدهی های ایران دریافت کند."

به گفته آقای علیشیری، بدهی ایران با بانک جهانی تسویه شده و ما دوباره "می توانیم از بانک جهانی تسهیلات دریافت کنیم."

تابستان سال گذشته، ایران گزارش بانک جهانی را تائید کرد که به دلیل تحریم‌های بین المللی علیه این کشور نتوانسته اقساط وام هایش به بانک جهانی را پرداخت کند.

در آن زمان بانک جهانی اعلام کرده بود که پرداخت اقساط وام های ایران شش ماه به تاخیر افتاده و این کشور۷۹ میلیون دلار از بدهی خود را پرداخت نکرده است.

بانک جهانی در آن زمان ایران را در فهرست کشورهای بدحساب قرار داده بود اما ایران در واکنش به این اقدام، اعلام کرد که تصمیم بانک جهانی سیاسی است و به صورت رسمی به آن اعتراض خواهد کرد.

بر اساس محاسبه بانک جهانی در آن زمان، میزان بدهی ایران به این سازمان بین المللی بیش از ۶۹۷ میلیون دلار اعلام شده بود.

ایران بر سر پرونده هسته ای خود با تحریم های بین المللی رو به روست و این تحریم ها مشکلات زیادی را در فروش نفت و انتقال پول آن ایجاد کرده است.

مطالب مرتبط