وزیر نفت ایران از آمادگی ایران برای صادرات گاز به اروپا خبر داد

زنگنه حق نشر عکس SHANA
Image caption آقای زنگنه می گوید که ایران از سال آینده آمادگی دارد بخشی از گاز اروپا را تامین کند

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران می گوید که با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، ایران از سال آینده گاز کافی برای صادرات خواهد داشت و می تواند بخشی از گاز اروپا را تامین کند.

آقای زنگنه گفته که این کشور آمادگی دارد تا بخشی از گاز مصرفی اروپا را با خط لوله یا گاز مایع (LNG) تامین کند.

ایران در سالهای اخیر از پروژه های بزرگ انتقال گاز نظیر ناباکو کنار گذاشته شد. هدف این پروژه تامین بخشی از گاز اروپاست که از کشورهای حاشیه خزر نظیر جمهوری آذربایجان و دیگر کشورهای منطقه تامین می شود.

تیره شدن روابط با غرب بر سر پرونده هسته ای، باعث شد تا اروپایی ها حاضر نشوند در این طرح بزرگ سهمی برای ایران در نظر بگیرند با آنکه ایران معتقد بود که کشورهای منطقه قادر نیستند گاز مورد نیاز این پروژه را بدون حضور ایران تامین کنند.

با آنکه ایران بزرگترین دارنده ذخایر گاز دنیاست، اما تنها مشتری اصلی گاز ایران در حال حاضر ترکیه است که اکنون این کشور بر سر قیمت گاز وارداتی از ایران به دادگاه بین المللی داوری شکایت برده است.

آقای زنگنه می گوید که جدا از مسئله اوکراین، اروپایی‌ها مایلند منابع تامین گاز و انرژی خود را متنوع کنند و به همین دلیل مذاکراتی را از حدود ٩ سال پیش در این زمینه با ایران آغاز کردند.

به گفته وزیر نفت ایران "ظواهر نشان می دهد که مذاکرات صادرات گاز به اروپا متوقف شده و عملا فرصتی برای ادامه این مذاکرات در سالهای گذشته فراهم نشده است."

کمبود منابع مالی

حق نشر عکس ISNA
Image caption توسعه میدان گاز پارس جنوبی در هشت سال اخیر بسیار کند بوده است

مشکل اصلی ایران در حال حاضر این است که عمده گاز تولیدی خود را در داخل مصرف می کند و توسعه میدان گازی پارس جنوبی که نیمی از ذخایر گاز این کشور را در خود جای داده، با کندی پیش می رود.

در ۹ سال گذشته به دلیل تحریم ها، شرکت های بین المللی نفتی همکاری خود را با ایران قطع کردند و ایران نتوانست میدان گازی پارس جنوبی را توسعه دهد. در این مدت ایران سعی کرد با واگذار کردن توسعه فازهای پارس جنوبی به شرکت های داخلی، مشکل را حل کند اما کمبود منابع مالی و محدودیت های تکنولوژیکی باعث شد تا روند توسعه این پروژه بزرگ بسیار کند شود.

بنابر گزارشهای رسمی ۳۴ میلیارد دلار در توسعه میدان گازی پارس جنوبی سرمایه گذاری شده ولی در هشت سال گذشته هیچ فازی به بهره برداری نرسیده است.

وزیر نفت ایران می گوید که طرح های پارس جنوبی ۳۰میلیارد دلار بدهی‌ دارد که "شرکت ملی نفت ایران بابت این بدهی، هنوز به صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی و برخی بانک های تجاری بدهکار است."

آقای زنگنه می گوید که "به دلیل اهمیت پارس جنوبی چه از نظر مشترک بودن میدان و چه از نظر تاثیرش بر اقتصاد کشور، باید مشکلات مالی که بر سر راه توسعه فازهای آن وجود دارد، به سرعت حل شود."

بعد از شروع به کار دولت حسن روحانی، آقای زنگنه که هشت سال در دولت محمد خاتمی وزیر نفت بود، تصمیم گرفت که برای ایجاد تحرک در میدان گازی پارس جنوبی، اجرای کار در این میدان را اولویت بندی کند تا بخشی از فازهای این میدان که پیشرفت بیشتری دارند، زودتر به بهره برداری برسند.

وزارت نفت ایران می کوشد تا همزمان با پیشرفت مذاکرات هسته ای با گروه پنج بعلاوه یک، (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان) با اصلاح قراردادهای نفتی، شرکت های بین المللی را به همکاری و مشارکت در پروژه های نفت و گاز جلب کند.

مطالب مرتبط