ایران: برای انتقال پول محصولات پتروشیمی صادراتی مشکل داریم

حق نشر عکس ISNA

همزمان با اعلام آمادگی دوباره ایران برای صاردات گاز به اروپا، مقامات دولتی می گویند با آنکه براساس توافق ژنو بین ایران و گروه پنج بعلاوه یک (آمریکا، روسیه؛ چین؛ بریتانیا، فرانسه و آلمان) صادرات محصولات پتروشیمی آزاد شده است اما هنوز انتقال پول حاصل از صادرات به ایران با مشکل مواجه است.

علی ماجدی، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران گفته است "پس از توافق ژنو صادرات محصولات پتروشیمی آزاد شده و از نظر بیمه محموله‌ها نیز مشکلی وجود ندارد اما در دریافت ها و پرداخت ها مشکلاتی وجود دارد که علت آن احتیاط برخی از بانک‌های بین‌المللی است."

به گفته آقای ماجدی برخی بانک‌های بین‌المللی در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی "تمایل ندارند این معاملات را انجام دهند البته ما این موضوع را به وزارت خارجه منعکس کردیم که چرا برخی از بانک‌های خارجی از همکاری با ما امتناع می‌کنند که آنها پاسخ دادند نمی‌توان بانکها را به انجام کاری مجبور کرد."

در پی توافق ژنو بر سر پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی، تحریم صادرات محصولات پتروشیمی برداشته شده است ولی ایران می گوید بخشی از مشکلات همچنان پابرجاست.

مشکل اصلی در این بخش، محدودیت انتقال ارز از خارج به ایران به دلیل تحریم مالی بین‌المللی است که باعث شده ایران نتواند حتی پول فروش نفت خود را هم از خریداران خارجی دریافت کند.

براساس توافق ژنو، کشورهای گروه ١+٥ موافقت کردند تا در برابر تعلیق بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، از تشدید تحریم علیه ایران خودداری ورزند و به جمهوری اسلامی اجازه دهند از مبلغی معادل بیش از چهار میلیارد از دارایی مسدود شده خود در خارج را مورد استفاده قرار دهد.

مذاکرات دو طرف برای دستیابی به توافق نهایی ادامه دارد.

به نظر می‌رسد تا زمان دستیابی به توافق نهایی و برداشته شدن تحریم‌ها این مشکل حل نخواهد شد. برای همین هم دولت ایران می‌کوشد با دستیابی به توافق نهایی با گروه پنج بعلاوه یک، مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های خارجی را کاهش دهد.

صادرات محصولات پتروشیمی یکی از مهمترین منابع درامدهای ارزی ایران پس از صادرات نفت خام است.

وزارت نفت ایران امیدوار است که صادرات محصولات پتروشیمی امسال به ۱۴ میلیارد دلار برسد.

آمادگی دوباره برای صادرات گاز به اروپا

با وجود اینکه مشکلات ناشی از تحریم های خارجی هنوز مرتفع نشده، وزارت نفت ایران مجددا آمادگی خود را برای صادرات گاز به اروپا اعلام کرده است.

آقای ماجدی می‌گوید که در دولت محمد خاتمی "مذاکرات مقدماتی" برای صدور گاز به اروپا انجام شده بود اما "تاکنون این مذاکرات به نتیجه خاصی منجر نشده است."

ایران می‌ گوید از سه مسیر (ترکیه، عراق و ارمنستان) می‌تواند به اروپا گاز برساند.

ایران هم اکنون از طریق خط لوله به ترکیه گاز صادر می‌کند اما این خط لوله برای صادرات گاز به اروپا ظرفیت کافی ندارد.

معاون وزیر نفت ایران می‌گوید که با ساخت یک خط لوله ۶۰۰ کیلومتری تا مرز ترکیه "امکان صاردات گاز با حجم بالا ممکن می‌شود."

آقای ماجدی می گوید که ایران "امکان صادرات گاز از چهار میلیون مترمکعب تا ۵۰ میلیون مترمکعب در روز" را دارد.

پیش از این بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت هم گفته بود که با توسعه میدان گازی پارس جنوبی ایران آمادگی خواهد داشت تا بخشی از نیاز مصرفی گاز اروپا را تامین کند.

در پی بحرانی شدن روابط روسیه با اروپا، این احتمال قوت گرفته که ایران می‌خواهد از فرصت پیش آمده برای جلب نظر اروپا استفاده کند. اروپا در حال حاضر بخشی از گاز مصرفی خود را از روسیه تامین می‌کند اما بحران اوکراین باعث نگرانی در مورد وابستگی اروپای غربی به گاز روسیه شده است.

در عین حال، آقای ماجدی تاکید کرده که "اگر اروپا خواهان واردات گاز از ایران باشد هم حق ایران و هم حق اروپاست و اجحافی در حق کشور ثالث صورت نگرفته است."

به گفته آقای ماجدی، این که "گفته شود ایران با صادرات گاز به اروپا روسیه را دور زده است برداشتی اشتباه است چرا که سیاست صادرات گاز سیاست بلندمدت است مخصوصا اگر صادرات گاز با خط لوله انجام شود. اگر قرار باشد گاز ایران به اروپا صادر شود حداقل باید ۲ تا ۳ سال روی این موضوع مذاکره صورت گیرد."

مطالب مرتبط