قرارداد 'چند صد میلیارد دلاری' صادرات گاز روسیه به چین امضا شد

Image caption روسیه قرار است از سال ۲۰۱۸ سالانه ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به چین صادر کند

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان سفرش به چین یک قرارداد سی ساله صادرات گاز به ارزش میلیاردها دلار امضاء کرده است.

شرکت گازپروم روسیه و شرکت ملی نفت چین از ده سال پیش برای این قرارداد مذاکره می‌کردند.

ارزش رسمی قرارداد گاز میان دو کشور اعلام نشده اما ارزش آن نزدیک به چهارصد میلیارد دلار برآورد شده است.

روسیه از مدت‌ها پیش تلاش کرده تا بازار انرژی دیگری به جز اروپا برای گاز خود پیدا کند و این تلاش‌ها با وضع تحریم‌ها علیه این کشور بر سر بحران اوکراین شدت گرفت.

پس از اعلام خبر امضای این قرارداد، ارزش سهام گازپروم دو درصد افزایش یافت.

بر اساس این توافق، روسیه از سال ۲۰۱۸ میلادی سالانه ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز به چین می‌فروشد که حدود یک چهارم میزان مصرف داخلی فعلی چین خواهد بود.

گاز طبیعی روسیه قرار است که از دو میدان بزرگ در منطقه سیبری تامین شود.

مذاکرات دو کشور به دلیل بحث بر سر قیمت گاز صادراتی طول کشید.

در این ده سال چین با ترکمنستان قرارداد خرید گاز امضا کرد و این کشور هم اکنون بزرگ‌ترین تامین کننده گاز چین است.

چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری روسیه است و حجم روابط تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۳ به ۹۰ میلیارد دلار رسید و دو کشور درصدد آن هستند که آن را تا پایان دهه فعلی به ۲۰۰ میلیارد دلار برسانند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از انعقاد قرارداد در شانگهای به خبرنگاران گفت: "این قرارداد از نظر حجم بزرگ‌ترین قرارداد در تاریخ صنعت گاز شوروی سابق و فدراسیون روسیه است. حصول این توافق کار دشواری برای کار‌شناسان دو طرف بود. دوستان چینی ما مذاکره کننده‌های جدی‌ای هستند.‌‌ همان طور که می‌دانید تا ساعت سه و نیم صبح مشغول گفتگو بودیم و گفتگو‌ها در عمل از نو شروع شده بود. در ‌‌نهایت به خاطر مصالحه‌های متقابل، به توافقی دست پیدا کردیم که نه تنها قابل قبول است بلکه رضایت طرفین را کاملا جلب می‌کند."

قمیت نهایی گاز صادراتی به چین هنوز رسما اعلام نشده ولی آن طور که رئیس جمهوری روسیه گفت مبنا فرمولی بر اساس نرخ روز بازار خواهد بود.

مسکو می‌خواهد برای اجرای این قرارداد کلان، ۵۵ میلیارد دلار در تاسیسات گازی روسیه سرمایه گذاری کند. چین هم به نوبه خود ۲۰ میلیارد دلار در تاسیسات گازی خود سرمایه گذاری خواهد کرد.

چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان با کمبود منابع انرژی مواجه است و با دسترسی به منابع گازی عظیم روسیه می‌خواهد وابستگی‌اش به سوخت آلاینده زغال سنگ را کمتر کند.

خودداری آمریکا از موضع گیری

این قرارداد درحالی امضا شد که آمریکا تلاش می‌کند روسیه را به خاطر بحران اوکراین در عرصه بین المللی منزوی و فشار اقتصادی بر این کشور را بیشتر کند.

در واشنگتن، دولت باراک اوباما از اظهار نظر مستقیم در مورد قرارداد گازی کلان چین و روسیه خودداری کرد.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: "این تحولی نیست که ما درباره اش خیلی وقت بگذاریم و بر آن تمرکز کنیم. در دنیا توافق‌هایی وجود دارد که کشور‌ها سال‌ها درباره‌اش مذاکره می‌کنند. در این مورد خاص روسیه و چین یک دهه مذاکره کرده‌اند. انرژی بازارش جهانیست. ما در عین حال، برای رسیدن به اهدافمان در قبال چین و روسیه داریم ادامه خواهیم داد."

این سخنگو تاکید کرد که دولت باراک اوباما به استراتژی خود برای افزایش فشار بر روسیه ادامه داد.

در مسکو، الکسی پوشکوف، از مقام‌های ارشد پارلمان روسیه در توئیترش خطاب به باراک اوباما نوشته که قرارداد گازی استراتژیک با چین نشان می‌دهد سیاست منزوی کردن روسیه موثر نیست و آنرا کنار بگذارد.

روسیه به خاطر ضمیمه کردن شبه جزیره کریمه و بحران اوکراین با تحریم‌های غرب مواجه است، از جمله تحریم‌های احتمالی علیه صنایع نفت و گاز خود. به همین خاطر، مسکو تلاش می‌کند که بازارهای تازه‌ای برای منابع انرژی‌اش پیدا کند.

به باور ناظران، ورود به بازار چین گامی مهم به سوی بازار آسیاست، چرا که می‌تواند در آینده امکان فروش گاز به ژاپن و کره جنوبی را هم فراهم کند.

رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه گفت که طرح انتقال گاز سیبری به چین بدون اغراق بزرگ‌ترین پروژه ساخت و ساز در جهان در چهار سال آینده خواهد شد.

مطالب مرتبط