در جست‌و‌جوی گنج‌های توییتری در سانفرانسیسکو

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption فارست هنسون با این عکس خوش شانسی خود در کشف یکی از پولهای پنهان شده را نشان می دهد.

یک کاربر ناشناس سایت توییتر در نقاط مختلف شهر سانفرانسیسکو اسکناس‌هایی را پنهان کرده و با انتشار عکس‌هایی از نزدیکی محل مخفی کردن این پول‌ها، علاقمندان را تشویق کرده که این پول‌ها را بیابند.

اولین توییت که حاوی عکسی از یک باغچه کوچک سبزیجات بود، چند روز پیش در توییتر منتشر شد. از آن زمان عکس های بیشتری از اسکناس هایی که زیر گلدانها، زیرنیمکت پارک ها و حتی دستگاههای پارکومتر پنهان شده است توسط این کاربر توییتر منتشر شده و در هر کدام از این عکس ها یک سرنخ و یا راهنمایی در مورد محل اختفای پول وجود دارد.

گاهی اوقات از ساختمان ها و بناهای معروف شهر در این تصاویر استفاده شده تا نشان داده شود که پول در کدام محله سانفرانسیسکو پنهان شده است. عکس هایی از پل معروف گلدن گیت و قصر هنرهای زیبای شهر از جمله تصاویری بوده که تاکنون منتشر شده اند.

انتشار هر پیام جدید از سوی این کاربر ناشناس توییتر باعث می شود که مردم به دنبال این پولهای پنهان شده بگردند که معمولا مبلغ آن صد دلار است. پس از گذشت کمتر از یک هفته از شروع این بازی اکنون توییتر این کاربر که با شناسه @Hiddencash کار می کند بیش از ۳۸۰ هزار نفر دنباله رو دارد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption این پولها در اطراف ساختمانهای معروف مثل قصرهنرهای زیبا و در نقاط مختلف شهر پنهان شده اند.

با پخش اخبار بیشتری در مورد این بازی، افرادی که تاکنون توانسته‌اند بخشی از پول‌های پنهان شده را پیدا کنند عکس خودشان را همراه با پولی که پیدا کرده اند در توییتر منتشر کرده اند.

فارست هنسون یک شهروند سانفرانسیسکو به بی بی سی گفت که پس از انتشار عکس جدیدی که در آن پل معروف گلدن گیت دیده می شد توانست یکی از این گنج ها را پیدا کند.

او افزود:" من و دوستم به سرعت با اتومبیل به سمت ساحل بیکر رفتیم که در سمت غربی پل قرار دارد. در عکس می شد پل گلدن گیت و یک مقدار از نرده های یک منطقه ساحلی را دید. من حدس زدم که باید اینجا باشد."

فارست هنسون تصمیم گرفت که به این بازی حسن نیت ادامه دهد و پولی را که پیدا کرده بود به دو خانواده کم درآمد هدیه کرد. "ما از نظر مالی در وضعیت خوبی هستیم و بنابراین تصمیم گرفتیم پول را به کسانی بدهیم که بیشتر از ما به آن احتیاج دارند."

حدس زده می شود فردی که این پولها را پنهان می کند و با استفاده از توییتر این بازی را به راه انداخته از طریق فعالیت در بازار مسکن و مستقلات به ثروت کلانی رسیده است.

او در گفتگویی با مجله "پیپل" گفت:" این برنامه در حقیقت یک تجربه اجتماعی برای انجام کارهای خیریه است.

هر چند موسسات خیریه سنتی وجود دارند ولی هدف من این بود که با روش دیگری این کار را انجام دهم. قصد دارم این برنامه را به شهرهای دیگر هم توسعه دهم و می خواهم که این کار به یک جنبش بدل شود."