وزیر کار ایران برای بازگشایی دفتر سازمان بین‌‌المللی کار مذاکره کرد

حق نشر عکس mcls.gov.ir

علی ربیعی، وزیر کار ایران که برای شرکت در نشست سازمان بین‌المللی کار (ILO) به ژنو رفته بود، درباره بازگشایی احتمالی دفتر سازمان بین‌المللی کار در تهران با گای رایدر، مدیرکل این سازمان گفتگو کرده است.

آقای ربیعی با اشاره به همکاری‌های ایران و سازمان بین‌المللی کار گفته است: "بازگشایی دفتر تهران می تواند این روابط را گسترش دهد و ما آمادگی داریم با افتتاح این مرکز در تهران در حوزه آموزش در رابطه با کشورهای جنوب-جنوب نقش موثرتری را ایفا کنیم."

وزیر کار ایران همچنین در دیدارش با مدیرکل سازمان بین‌المللی کار درباره مهاجرت نیروی کار و ضرورت تامین شرایط مهاجرت منصفانه گفتگو کرده است.

سازمان بین‌المللی کار با بخش‌هایی از قانون کار ایران مشکل دارد و به ویژه از این که کارگران ایرانی انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و سندیکاهای مستقل ندارند، انتقاد می‌کند.

جمهوری اسلامی تنها تشکل‌هایی چون "شورای اسلامی کار" و "خانه کارگر" را به عنوان سازمان‌های کارگری به رسمیت می‌شناسد. این تشکل‌ها در عمل مستقل از دولت نیستند.

فعالیت سندیکاهای مستقل کارگری در ایران در سال‌ها گذشته با برخوردهای امنیتی همراه بوده است و بسیاری از فعالان کارگری و سندیکایی در ایران بازداشت و به حبس محکوم شده‌اند.

مطالب مرتبط