پیشنهاد ایران به اتحادیه مبادلات بانکی آسیا برای استفاده از ارز محلی

حق نشر عکس tasnimnews.com
Image caption آقای یعقوبی می‌گوید ۴.۲ میلیارد دلار از پول‌های بلوک شده پس از توافق ژنو در هشت قسط در اختیار ایران قرار می‌گیرد که پنج قسط آن پرداخت شده

ایران به هشت کشور آسیایی عضو اتحادیه مبادلات بانکی آسیا (Asian Clearing Union) پیشنهاد کرده در مبادلات منطقه‌ای از ارز محلی استفاده کنند و بجای استفاده از سیستم سوئیفت، با سامانه‌ای که بانک مرکزی ایران طراحی می‌کند با یکدیگر ارتباط بانکی داشته باشند.

هدف از این پیشنهاد "از بین بردن ریسک دلار و یورو" در معاملات عنوان شده و اینکه تاجران ایرانی "مشکل مبادله و انتقال ارز را در بانک‌های دنیا" نداشته باشند.

حسین یعقوبی مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی به خبرگزاری تسنیم گفت: "کشورهای عضو، تعیین ارز محلی را برای مبادلات منطقه‌ای پذیرفته و تفاهم نامه‌ای را امضاء کرده‌اند."

آقای یعقوبی گفت کشورهای عضو می‌توانند از ارزهای مختلفی برای مبادلات خود استفاده کنند: "ایران حتی پیشنهاد استفاده از ریال را هم مطرح کرد ولی اعضاء نظراتی داشتند که نیازمند بررسی بیشتر است."

به گفته آقای یعقوبی از نظر ایران، روپیه هندوستان از سایر ارزها "با ثبات‌تر" است و اجماع نظر در مورد آن بیشتر است.

مدیر اداره بین‌الملل بانک مرکزی همچنین گفت کشورهای عضو اتحادیه تفاهم‌نامه‌ای برای تولید و ارائه نرم افزار بین بانکی امضا کرده اند: "۹ ماه به ما مهلت داده‌اند که این نرم افزار را آماده کنیم و ارائه دهیم؛ البته بناست این نرم افزار را به کشورهای عضو بفروشیم و بابت هر پیام از آنها پول بگیریم." این سامانه مشابه سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) است.

آقای یعقوبی همچنین گفت قرار شده کشورهای عضو اتحادیه مبادلات بانکی آسیا "به بانک‌های غیرتحریمی" ایران، اجازه ایجاد شعبه و دفتر نمایندگی بدهند.

"برقراری ارتباط با پاکستان، سریلانکا و هند از اهمیت بیشتری برخوردار است به دلیل اینکه الان هند دومین وارد کننده نفت ماست."

به گفته وی، برای ایران در فاز اول برقراری ارتباط با پاکستان، سریلانکا و هند از اهمیت بیشتری برخوردار است به دلیل اینکه الان هند دومین وارد کننده نفت ماست و به همین خاطر برای ما افزایش همکاری با این کشورها بیشتر است.

آقای یعقوبی همچنین از امکان برقرای مبادلات بانکی با کشورهای اروپایی خبر داد و گفت در سه ماه گذشته نمایندگان "مجارستان، لهستان، ایتالیا و فرانسه" برای آغاز همکاری های بانکی و مذاکرات اولیه به ایران سفر کرده‌اند:‌ "وزارت خارجه به ما گفته است که "هر کار بانکی که می خواهید انجام دهید به ما بگویید تا در مذاکرات ژنو مجوزش را بگیریم."

سوئیفت

سوئیفت سیستم جهانی ارتباط مالی بین بانکها است که شبکه‌ای استاندارد، قابل اعتماد و امن را برای تبادل اطلاعات درباره مبادلات بانکی فراهم می‌کند.

۲۰۹ کشور دنیا به این سیستم متصل هستند. به دلیل تحریم‌ها ارتباط بانک‌های دولتی و بانک مرکزی ایران از اسفند ۱۳۹۰با سوئیفت قطع شده اما "بانک‌های خصوصی به سوئیفت متصل هستند."

ایران برای حل مشکل عدم دسترسی به سوئیفت، سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) را طراحی و آن را از مهر سال گذشته جایگزین سوئیفت کرده است. گفته می شود ۱+۵ برای لغو تحریم سوئیفت در مذاکرات ژنو قول مساعد داده است.

مطالب مرتبط