ایران: در توسعه میدان نفتی مشترک از عراق عقب می‌افتیم

حق نشر عکس SHANA
Image caption رکن‌الدین جوادی: توسعه میدان مشترک آذر باید سرعت بگیرد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آماده شدن عراق برای آغاز تولید از میدان نفتی مشترک آذر تاکید کرده است که برای جلوگیری از عقب افتادن ایران، باید فعالیت‌های توسعه‌ای نفت در غرب کشور با سرعت بیشتری دنبال شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رکن‌الدین جوادی گفته است: "برداشت عراق از این میدان مشترک در ماه‌های آینده آغاز خواهد شد و باید برداشت از آن توسط شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب شتاب بگیرد."

مخزن میدان نفتی آذر با میدان نفتی بدره عراق مشترک است.

در روزهای اخیر گزارش شد که شرکت نفتی گازپروم به عنوان پیمانکار اصلی پروژه توسعه این میدان در خاک عراق، در حال تولید آزمایشی از میدان بدره است و تولید تجاری نفت خام با ظرفیت ۱۵ هزار بشکه در روز را از سه ماه دیگر آغاز می‌کند.

عراق برنامه‌ریزی کرده است تا تولید روزانه نفت بدره را تا سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۷۰ هزار بشکه برساند.

در ژانویه سال ۲۰۱۰ میلادی شرکت گازپروم در حالی قرارداد توسعه بدره را با عراق نهایی کرد که تا پیش از آن، در حال مذاکره با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه بخش ایرانی آن میدان بود.

شرکت‌های استات اویل هیدرو (نروژ) و گازپروم (روسیه) طرف‌های اصلی قرارداد اکتشافی بلوک اناران در سال ۱۳۷۹ بودند که به کشف میدان نفتی آذر منجر شد. اما مذاکرات برای آغاز توسعه میدان با این شرکت‌ها بی‌نتیجه بود و در نهایت، قرارداد توسعه میدان نفتی آذر در مهر ماه ۱۳۹۰ با یک شرکت ایرانی نهایی شد.

شرکت‌های خارجی طرف مذاکره با ایران، تحریم‌های بین‌المللی را دلیل کناره‌گیری از گفت‌وگوها خواندند.

شرکت ملی نفت ایران در زمان امضای قرارداد توسعه میدان آذر اعلام کرد که بناست در مدت ۳۶ ماه سطح تولید روزانه نفت به ۳۰ هزار بشکه برسد و بعد، تولید روزانه در مدت ۵۵ ماه به ۶۵ هزار بشکه افزایش خواهد یافت. به این ترتیب، در صورتی که فعالیت‌های توسعه‌ای ایران با تاخیر روبه‌رو نباشد، تولید اولیه نفت از میدان آذر باید از پاییز امسال آغاز شود.

حجم ذخایر نفت درجای مخزن این میدان مشترک بین ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تا ۳ میلیارد بشکه نفت برآورد شده و نفت خام آن از نوع مرغوب و سبک و با ویژگی‌هایی نزدیک به نفت خام برنت است.