ایتالیایی‌ها در جستجوی کار به آلبانی می‌روند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بسیاری از ایتالیایی ها برای راه اندازی رستوران به آلبانی می‌روند

در یک دهه گذشته روند مهاجرت در دو سوی دریای آدریاتیک همیشه از آلبانی به سوی ایتالیا بوده است. ولی براساس تازه ترین گزارش ها گروه زیادی از ایتالیایی ها برای گریز از شرایط اقتصادی نامساعد در کشور خود و در جستجوی کار و درآمد راهی آلبانی می شوند.

طبق آمارهای دولت آلبانی که اخیرا در یک روزنامه ایتالیایی ال مساجرو منتشر شده، در حال حاضر حدود ۱۹ هزار شهروند ایتالیایی برای کار و یا تحصیل در آلبانی اجازه اقامت گرفته اند. جمعیت آلبانی حدود سه میلیون نفر است.

به گزارش این روزنامه، تعداد زیادی از شهروندان ایتالیا برای کار دردانشگاه و موسسات پاسخگویی تلفنی به مشتریان و یا برای راه اندازی رستوران و کاسبی های کوچک دیگر طی دو سال گذشته به آلبانی مهاجرت کرده اند.

راندو دووله یک جامعه شناس ایتالیایی در مصاحبه ای با روزنامه ال مساجرو گفت :"مهاجرت به آلبانی رونق زیادی پیدا کرده و از یک طرف نشان دهنده اوضاع بد اقتصادی در ایتالیا و از طرف دیگر نشان دهنده رونق اقتصاد آلبانی به خاطر درآمد مهاجران آلبانیایی طی دهه اخیر است."

او می گوید سابقه طولانی مهاجرت آلبانیایی ها به ایتالیا می تواند به روند تازه مهاجرت ایتالیایی ها به آن کشور کمک کند چون اکنون تعداد زیادی از آلبانیایی ها با زبان ایتالیایی آشنا هستند.

آمارها نشان می دهد که طی دو دهه اخیر و از زمان سقوط رژیم کمونیستی آلبانی حدود نیم میلیون نفر از اتباع این کشور به ایتالیا رفته‌اند.

نریتان چکا سفیر آلبانی در ایتالیا می گوید که در کشور او مقررات برای راه اندازی فعالیت های اقتصادی بسیار ساده تر از ایتالیا است و در عین حال نرخ رشد اقتصادی آلبانی بسیار بالاتر از ایتالیا است.

در سالهای اخیر همزمان با بحران اقتصادی و مالی اروپا وضعیت اقتصادی ایتالیا به خصوص تحت تاثیر بدهی سنگین بخش عمومی این کشور رو به افول بوده است. به گفته نریتان چکا در حال حاضر مردم آلبانی، بسیار امیدوارتر از مردم ایتالیا هستند.

وزیر کار و امور اجتماعی آلبانی هم ماه گذشته تا آنجا پیش رفت که کشور خود را برای مهاجران ایتالیایی یک آمریکای کوچک توصیف کرد.

مطالب مرتبط