ایران: ترکیه گاز بیشتری بخرد، تخفیف می‌دهیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیژن زنگنه: فرصتی ۴۰ روزه برای توافق گازی با ترکیه داریم

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در وین گفت که با ترکیه توافق شده است تا در یک زمانبندی مشخص درباره افزایش حجم صادرات گاز ایران و تخفیف‌های احتمالی در قیمت فروش گاز مذاکره شود.

به گزارش مریم قنبرزاده، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین، آقای زنگنه شامگاه سه‌شنبه، ۲۰ خرداد، تصریح کرد: "ما خواستار دوبرابر کردن حجم صادرات گاز هستیم و در اختیار طرف مقابل است که درباره میزان واردات گاز از ایران تصمیم بگیرد."

او در جمع خبرنگاران اضافه کرد: "پذیرفته‌ایم که متناسب با میزان افزایش صادرات گاز به ترکیه، تخفیفی معقول به آنها بدهیم."

وزیرنفت ایران گفت که برای مذاکره و رسیدن به توافق احتمالی، فرصتی ۴۰ روزه تعیین شده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز دوشنبه، ۱۹ خرداد، در سفری دوروزه به ترکیه رفت و توافق برای مذاکره بیشتر بر سر قرارداد صادرات گاز در این سفر به دست آمده است.

پیش از این به نقل از مقامات رسمی ترکیه گزارش شده بود که حجم صادرات گاز ایران در مواردی، از جمله در ماه‌های سرد سال، به کمتر از میزان مورد توافق در قرارداد می‌رسد و آنها برای بازبینی در شرایط قرارداد از جمله قیمت واردات گاز از ایران خواستار رسیدگی مراجع قضایی بین‌المللی شده‌اند.

بیژن زنگنه که از اعضای هیات همراه رئیس‌جمهوری ایران در سفر به ترکیه بود، گفت که درخواست یکی از طرفین برای داوری بین‌المللی درباره قرارداد "موضوع وحشتناکی نیست."

او گفت: "چنین درخواستی، جزو طبیعت صادرات گاز با خط لوله است و البته اینطور هم نیست که کسی که خواستار داوری بین‌المللی می شود، حتما برنده شود."

او تعیین فرصت ۴۰ روزه برای مذاکره با ترکیه را یک "توافق نانوشته" توصیف کرد و گفت: "برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در مدت ۴۰ روز یک نقشه راه ترسیم شده و یکی از گام‌های توافق با ترکیه هم این است که بررسی و مشخص شود که آیا داوری (بین‌المللی) را ادامه می‌دهیم یا بحث را تمام می‌کنیم."

'غیرمنصفانه'

وزیر نفت ایران که برای شرکت در نشست عادی اوپک در وین به سر می‌برد، وضعیت کنونی بازار جهانی نفت را مطلوب ارزیابی کرد و گفت که اغلب اعضای اوپک هم‌اکنون با بیشترین ظرفیت خود در حال تولید نفت هستند.

در تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک میزان تولید روزانه نفت خام ایران در ماه آوریل به نقل از منابع ثانویه حدود دو میلیون و ۷۶۹ هزار بشکه گزارش شده است. اما وزیر نفت ایران گفت که این میزان تولید کمتر از ظرفیت واقعی تولید نفت آن کشور و به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی است.

او گفت که در صورت لغو این تحریم ها ایران می‌تواند بلافاصله ۵۰۰ هزار بشکه به تولید روزانه‌اش اضافه کند و به‌تدریج در کمتر از سه ماه میزان تولید روزانه نفت خود را به حدود ۴ میلیون بشکه برساند.

بیژن زنگنه محدودیت‌های بین‌المللی برای صادرات نفت خام ایران را غیرمنصفانه و غیرقانونی خواند و گفت: "با وجود این محدودیت‌ها میزان تولید نفت ایران در یک ماه گذشته بیشتر شده است و اگر تحریم‌ها لغو نشود، این روند را ادامه می‌دهیم و به هر شکلی که بتوانیم ظرفیت تولید خود را بیشتر می‌کنیم."

مطالب مرتبط