ایران: مذاکرات نفتی با شرکت‌های خارجی ادامه دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption بیژن زنگنه: شرکت‌های صاحب فناوری در اولویت امضای قراردادهای نفتی جدید هستند

وزیر نفت ایران از ادامه رایزنی با شرکت‌های نفتی خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت کشورش خبر داد و گفت که در حاشیه نشست اوپک در وین با نمایندگان چند شرکت از جمله اوام‌وی اتریش دیدار کرده است.

بیژن زنگنه شامگاه روز چهارشنبه، ۲۱ خرداد و پیش از آن که راهی تهران شود، در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی در وین گفت که بحث اصلی در مذاکره با شرکت‌های خارجی، سرمایه‌گذاری آنها در بخش بالادستی صنعت نفت ایران بوده است.

صنایع بالادستی نفت عمدتا شامل فعالیت‌های مربوط به عملیات اکتشاف، حفاری، توسعه میدان‌ها و تولید نفت خام و گاز طبیعی است.

وزیر نفت ایران درباره جزئیات مذاکرات خود با شرکت‌های خارجی توضیحی نداد و گفت که احتمالا این شرکت‌ها تمایل ندارند در این باره اطلاع‌رسانی شود.

بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، صنعت نفت آن کشور را هدف گرفته‌اند و در سال‌های اخیر اغلب شرکت‌های خارجی از ادامه همکاری یا مذاکره با آن کشور برای سرمایه‌گذاری نفتی انصراف داده‌اند.

با این حال، از کمتر از یک سال پیش و با نهایی شدن توافقنامه هسته‌ای موسوم به "توافقنامه ژنو" بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ گزارش‌هایی از ابراز تمایل شرکت‌های خارجی برای حضور در صنعت نفت ایران منتشر شده است.

اولویت اول: صاحبان فناوری

شرکت ملی نفت ایران برای زمینه‌سازی به منظور جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های بین‌المللی، در حال بازبینی قراردادهای نفتی است و گفته که شیوه نوینی از این قراردادها را معرفی خواهد کرد. بخشی از رایزنی‌های ایران با شرکت‌های نفتی خارجی نیز برای دریافت نظرات آنها درباره قراردادهای نفتی جدید انجام می‌شود.

با این حال، کنفرانسی که گفته شده بود بناست برای معرفی این قراردادها در ماه جاری در لندن برگزار شود، به تاخیر افتاده و قرار است در ماه نوامبر (حدود شش ماه دیگر) برگزار شود. وزیر نفت ایران گفت که "فشارهای خارجی" دلیل این تاخیر بوده است.

بیژن زنگنه گفت که این قراردادهای جدید برای افزایش ضریب برداشت نفت از میدان‌های در حال تولید تعریف می‌شوند.

به طور طبیعی، بخشی از ذخایر مخازن نفت قابل تولید نیست و ضریب برداشت نفت هر میدان نشان می‌دهد که چه میزان از این ذخایر را می‌توان استخراج و تولید کرد. اغلب شرکت‌های صاحب‌نام نفتی، بخشی از فعالیت‌های خود را صرف توسعه فناوری‌هایی برای افزایش ضریب برداشت از میدان‌های هیدروکربوری می‌کنند.

وزیر نفت ایران هم گفت که با وجود اهمیت پول و منابع مالی برای توسعه صنعت نفت، "فناوری شرکت‌ها" عامل تعیین‌کننده در امضای قراردادهای نفتی جدید خواهد بود. او گفت: "مدیریت، فناوری و توان فنی برای ما اولویت دارد و اینطور نیست که هر کس پول دارد، بتواند وارد صنعت نفت ایران شود."

مطالب مرتبط