وزیر نفت عراق: ناآرامی‌ها تاثیری بر صادرات نفت نداشته است

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر نفت عراق: نیروهای دولتی از عهده شورشیان برمی‌آیند

وزیر نفت عراق گفته است که ناآرامی‌ها در منطقه شمالی آن کشور بر سطح تولید نفت خام کشورش تاثیری نداشته است.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از وین، عبدالکریم لعیبی پیش از آغاز نشست وزیران سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به خبرنگاران گفت: هم‌اکنون حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز از تاسیسات جنوبی کشور صادر می‌کنیم.

او گفت: بیشتر تاسیسات تولید و صادرات نفت عراق در منطقه جنوبی کشور است و ناآرامی‌ها در منطقه شمالی کمترین تاثیر ممکن را بر فعالیت‌های صنعت نفت داشته است.

شبه‌نظامیان اسلامگرای داعش با تصرف شهر موصل از دیروز (سه‌شنبه، ۲۰ خرداد) پیشروی در دیگر مناطق عراق را شروع کرده‌اند و دولت مرکزی عراق در حال مقابله با آنهاست. با این حال، بیم آن می‌رود که درگیری‌ها به تدریج گسترش یابد.

وزیر نفت عراق گفت که باور دارد نیروهای دولتی می‌توانند از عهده شورشیان برآیند و شرایط عراق در روزهای آینده آرام خواهد شد. او گفت: هم‌اکنون صادرات نفت خام از پایانه بصره در جنوب کشور در جریان است و این منطقه "بسیار بسیار امن" است.

تاسیسات صادرات نفت در جنوب عراق هم‌اکنون تنها مسیر عرضه نفت آن کشور به بازار جهانی است و خط لوله انتقال نفت در شمال آن کشور از ماه مارس گذشته و در پی یک بمبگذاری از مدار خارج شده است.

تولید روزانه نفت خام عراق در سال‌های اخیر به‌تدریج روبه‌فزونی بوده و از حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۰۶ میلادی به بیش از سه میلیون و ۲۹۸ هزار بشکه رسیده است.

عراق برای رسیدن به تولید روزانه ۴ میلیون بشکه نفت تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی (کمتر از شش ماه دیگر) برنامه‌ریزی کرده است، اما بیم آن می‌رود که در صورت شدت گرفتن ناآرامی‌ها، آشوب به مناطق نفت‌خیز کشور نیز منتقل شود و بر سطح تولید نفتش تاثیر بگذارد.

از بین اعضای اوپک، ایران به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌تواند تمام ظرفیت تولید نفت خود را به کار بگیرد و ناآرامی‌های لیبی باعث شده است میزان صادرات نفت خام آن کشور تقریبا متوقف شود. در نتیجه هر گونه کاهش در سطح تولید نفت عراق می‌تواند نوعی اعلام خطر کاهش عرضه جهانی نفت باشد و زمینه‌ساز افزایش قیمت‌های جهانی نفت شود.

مطالب مرتبط