نشست اوپک زودتر از موعد به پایان رسید

حق نشر عکس AFP
Image caption اعضای اوپک از سطح کنونی قیمت‌های جهانی نفت راضی هستند

شرایط متعادل بازار نفت باعث شد یکصد و شصت و پنجمین نشست وزیران نفت اوپک زودتر از موعد معمول به پایان برسد.

اوپک می‌گوید با در نظر گرفتن شرایط بازار جهانی نفت، سطح تولید روزانه خود را دست‌کم در شش ماه آینده همچنان در سطح ۳۰ میلیون بشکه حفظ می‌کند.

وزیران نفت اوپک دوره دبیرکلی عبدالله بدری را هم شش ماه دیگر تمدید کرده‌اند و قرار است او تا ژوئن سال دیگر در این سمت باقی بماند.

نشست وزیران نفت اوپک روز چهارشنبه، ۲۱ خرداد در مقر دبیرخانه آن سازمان در وین، پایتخت اتریش برگزار و دو ساعت زودتر از برنامه‌ریزی‌های دبیرخانه به پایان رسید.

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از وین، علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی، پس از پایان این نشست و هنگام ترک مقر اوپک به خبرنگاران گفت که از شرایط بازار جهانی نفت راضی است.

او پیش از این، سطح قیمت ۹۵ تا ۱۱۰ دلار برای هر بشکه نفت را برای فروشندگان نفت مناسب ارزیابی کرده و گفته بود: "همه‌چیز در وضعیت خوبی است، عرضه خوب است، تقاضا خوب است و قیمت هم خوب است."

عربستان سعودی روزانه بیش از ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید می‌کند و بزرگ‌ترین عرضه کننده نفت اوپک است.

طبق تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، سطح تولید روزانه نفت این سازمان در ماه آوریل ۲۹ میلیون و ۵۹۳ هزار بشکه بوده است. گزارش شده است که عرضه نفت خام در بازار جهانی تامین‌کننده سطح تقاضاست و قیمت‌های جهانی نفت هم در سطحی مطلوب مصرف‌کنندگان قرار دارد.

با در نظر داشتن وضعیت متعادل بازار جهانی نفت، صبح روز چهارشنبه و حتی پیش از آغاز نشست وزیران نفت اوپک، گزارش شد که آنها بر سر حفظ سطح تولید نفت توافق کرده‌اند.

در آستانه برگزاری نشست وزیران اوپک، صبح روز چهارشنبه، بهای هر بشکه نفت خام برنت (شاخص بازار لندن) به بیش از ۱۱۰ دلار رسید. قیمت هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت (شاخص بازار آمریکا) تا ۱۰۴ دلار و ۷۴ سنت افزایش یافت.

تحولات عراق و پیشروی نظامی اسلامگرایان داعش در شهر موصل عراق اصلی‌ترین دلیل نگرانی بازار نفت و افزایش قیمت‌ها عنوان شده است، هرچند وزیر نفت عراق تاکید کرده است که ناآرامی‌ها تاثیری در سطح صادرات نفت کشورش نداشته است.

از آنجا که اغلب اعضای اوپک با بیشترین ظرفیت خود در حال تولید نفت هستند، هر گونه کمبود احتمالی نفت خام می‌تواند بر سطح قیمت‌های بازار جهانی تاثیر بگذارد.

مطالب مرتبط