وزیر سابق نفت ایران از تولید بنزین در پتروشیمی‌ها دفاع کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر سابق نفت: تولید بنزین در پتروشیمی‌ها برای مقابله با تحریم بود

مسعود میرکاظمی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس و وزیر سابق نفت ایران در واکنش به اظهارات انتقادی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی، به اکبر هاشمی رفسنجانی توصیه کرده است که اطلاعات خود را در این باره به‌روز کند "تا شبهه سیاسی بودن سخنانش در اذهان متبادر نشود."

او تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی را "اقدامی انقلابی" توصیف کرده و گفته است: "جوانان غیور صنعت نفت با تلاش شبانه‌روزی فشرده و ۲ ماهه که همراه با ابتکار و خلاقیت بود، توانستند تودهنی بزرگی به آمریکا و غرب بزنند."

آقای میرکاظمی که یکی از وزیران نفت دولت محمود احمدی‌نژاد بود، امروز (جمعه، ۲۳ خرداد)، به خبرگزاری فارس گفت که "آمریکایی‌ها و غربی‌ها می‌خواستند با تحریم بنزین ما را پای میز مذاکره بکشانند" ولی با تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی ایران به این هدف نرسیده‌اند.

در ماه‌های اخیر سازمان محیط زیست ایران اعلام کرد که بنزین تولیدی صنایع پتروشیمی " سرطانزا" است و بیژن زنگنه، وزیر نفت هم گفت که توزیع این نوع بنزین را متوقف می‌کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران یک روز پیش گفت: "در ابتدا کسی نمی‌گفت این بنزین‌ها آلوده است و با افتخار از آن به عنوان یک شاهکار یاد می‌شد، اما بعد معلوم شد که بخشی از این بیماری‌ها و سرطان‌ها ناشی از همین بنزین آلوده است."

در واکنش به این اظهارات، مسعود میرکاظمی گفته است: "معتقدم اطلاعات نادرستی به آقای هاشمی داده و منجر شده موضع‌گیری به این شکل داشته باشیم، امیدواریم نیت او تحقیر و کوچک کردن این اقدام انقلابی نبوده باشد."

او اضافه کرده است: "از آقای هاشمی می‌خواهم که تا چند روز آینده اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع، بخصوص اطلاعاتی فنی کسب کند، تا شبهه سیاسی بودن سخنرانیش در اذهان متبادر نشود، در غیر اینصورت وظیفه خود می‌دانم که برای تبیین افکار عمومی طی چند روز آینده پاسخ لازم را به رسانه‌ها بدهم."

مسعود میرکاظمی در تابستان سال ۱۳۸۹ و زمانی که هنوز وزیر نفت ایران بود، اعلام کرد که به مجتمع‌های پتروشیمی کشور برای تولید بنزین آماده‌باش داده است. او وعده داد که با اجرای طرح‌های تولید بنزین در پتروشیمی‌ها، ایران در تولید بنزین خودکفا شود.

تحقیقات برای تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی از نزدیک به یک دهه پیش در زیرمجموعه‌های وزارت نفت در حال انجام بود، ولی تولید تجاری و عرضه آن از بعد از سال ۱۳۸۹ و از زمانی آغاز شد که ایران به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌توانست بنزین مورد نیاز برای تامین تقاضای داخلی را وارد کند.

در ماه‌های اخیر جدال طرفداران و مخالفان تولید بنزین در واحدهای پتروشیمی شدت گرفته است. مخالفان می‌گویند که این بنزین، آلوده است و از زمان توقف عرضه آن، از آلودگی تهران و شهرهای بزرگ کشور کاسته شده است. به تازگی، سه وکیل دادگستری گفتند که بررسی‌هایشان نشان می‌دهد که زیرمجموعه‌های وزارت نفت، بنزین را "به صورت کاملا شتابزده و خارج از استانداردهای علمی و به صورت سمی" تولید کرده‌اند. آنها گفتند که به همین دلیل، از وزیر سابق نفت شکایت کرده‌اند.

اما موافقان این طرح می‌گویند که حجم بنزین تولیدی واحدهای پتروشیمی در مقایسه با حجم بنزین مصرفی کشور چشمگیر نبوده است و عرضه این نوع بنزین نمی‌تواند دلیل اصلی آلودگی بوده باشد. آنها مخالفان را متهم می کنند که به دلایل اقتصادی به دنبال واردات بنزین به جای تولید آن در داخل هستند.

در تازه‌ترین ادعاها در این باره، گزارش‌هایی درباره دست داشتن محمد هاشمی اصفهانی، همسر معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در واردات بنزین منتشر شد. اما خانم ابتکار با رد این ادعاها گفت کسانی این اتهامات را مطرح می‌کنند که "منافعشان با بنزین سرطانی پتروشیمی" گره خورده است.

مطالب مرتبط