کانادا احداث یک خط لوله بزرگ نفت را تصویب کرد

کیتیمات حق نشر عکس Reuters
Image caption بسیاری از شهرهای کوچک در مسیر خط لوله با ساخت آن مخالفند

دولت کانادا علیرغم انتقادهای شدید، یک خط لوله که نفت را از آلبرتا به سواحل اقیانوس آرام این کشور منتقل خواهد کرد به طور مشروط تصویب کرده است.

این خط لوله ۱۱۷۷ کیلومتری موسوم به "نوردرن گیت وی" قرار است ۵۲۵ هزار بشکه را به طور روزانه به تانکرهایی که راهی آسیا خواهند شد منتقل کند.

یک هیات بررسی در سال ۲۰۱۳ این پروژه را توصیه کرده بود و انتظار تصویب آن می رفت.

اما منتقدان می گویند که دولت محافظه کار کانادا اعتراضات سرخ پوستان بومی و فعالان محیط زیست را نادیده گرفته است.

تام مالکر رهبر حزب نیو دموکرات پیش از تصویب خط لوله در روز سه شنبه گفت که شهرهای مسیر خط لوله، ۱۳۰ گروه فرست نیشن (سرخ پوستان بومی) و صدها دانشمند مخالف این پروژه هستند.

استفان هارپر نخست وزیر کانادا گفته است که تنوع بخشیدن به تولید نفت جنبه ضروری دارد، به خصوص پس از آنکه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تصمیم گیری در مورد خط لوله کیستون اکس ال که قرار است نفت را از کانادا به خلیج مکزیک ببرد معلق کرد.

جورج هوبرگ استاد رشته سیاست زیست محیطی در دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید که پروژه "نوردرن گیت وی به نبردی برای روح کانادا بدل شده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای هارپر منتقدان را به خصومت با بخش انرژی کانادا متهم کرده است

آلبرتای شمالی سومین ذخایر بزرگ نفت جهان را دارد. ذخایر ثابت شده آن ۱۷۰ میلیارد بشکه است که ۹۷ درصد آن درحال حاضر به آمریکا صادر می شود.

گرگ ریکفورد وزیر منابع طبیعی در بیانیه ای گفت که "انبریج" صاحب خط لوله باید ۲۰۹ مورد مقررات را برای احداث آن رعایت کند.

او گفت که این شرکت آشکارا برای عمل به تعهدات عمومی اش در قبال گروه های بومی و جوامع محلی در طول مسیر باید بیشتر تلاش کند.

انبریج می گوید که این پروژه باعث ایجاد سه هزار شغل عمرانی تازه در ایالت بریتیش کلمبیا و ۵۶۰ شغل دراز مدت خواهد شد.

گروه های بومی سرخ پوستان قبلا دعاوی حقوقی را علیه این خط لوله به دادگاه برده اند.

ساکنان سواحل اقیانوس آرام که نفت به آنجا منتقل خواهد شد هم نگران نشت احتمالی و آلودگی ناحیه هستند. نشت فاجعه بار اگزان والدز در آلاسکا در سال ۱۹۸۹ یکی از مثال هایی است که زده می شود و به خصوص می تواند صیادان خرچنگ را دستخوش کند.

اما آقای هارپر روز سه شنبه منتقدان خط لوله را به "خصومت" با بخش انرژی کانادا متهم کرد و گفت که دولت برای ارزیابی خطرات و فواید چنین پروژه ای یک فرآیند مشخص را طی کرده است.

مطالب مرتبط