شرکت ملی نفت ایران: از شدت تحریم‌های بین‌المللی کم نشده است

حق نشر عکس shana
Image caption مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران: توافقنامه ژنو از شدت تحریم‌ها کم نکرد

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفته است که تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت نفت آن کشور همچنان به قوت خود باقیست و توافقنامه ژنو تاثیری در کمتر شدن محدودیت‌های آن صنعت نداشته است.

محسن قمصری که هدایت بخش بازاریابی شرکت ملی نفت ایران را به عهده دارد، گفت که بعد از توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ در آذر ماه گذشته "فضایی مطمئن" به وجود آمده است، ولی اضافه کرد: "مشکلات بانکی، بیمه‌ای، کشتیرانی و بسیاری دیگر از چالش‌ها تاکنون حل نشده است."

او در گفت‌وگو با شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا) اضافه کرد: "در ماه‌های گذشته هیچ تحریمی از صنعت نفت ایران برداشته نشده و تنها از تصویب تحریم‌های جدید ممانعت به عمل آمده است."

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: "این تصور که تحریم‌های اقتصادی ایران کاهش یافته است، واقعیت ندارد."

با این حال، او گفت که پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای و توافقنامه ژنو زمینه‌ساز ایجاد "جو مطمئن" نسبت به اقتصاد ایران شد و خریداران نفت آن کشور را مطمئن کرد که "مانند گذشته، برای کاهش هرچه بیشتر خرید نفت از ایران تحت فشار نیستند."

محدودیت‌های بین‌المللی صنعت نفت ایران از تیر سال ۱۳۹۱ و با اجرایی شدن دور تازه‌ای از تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا شدت یافت. این تحریم‌ها خرید و فروش، و حمل‌ونقل نفت خام و فرآورده‌های نفتی، تجارت فلزات و سنگ‌های قیمتی، مبادلات ارزی و فعالیت‌های ایران در شبکه بانکی جهانی را هدف گرفته بود.

در آن زمان، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تا زمانی که ایران پای میز مذاکرات هسته‌ای حاضر نشود، تحریم‌ها به قوت خود می‌ماند.

از زمان اجرایی شدن این تحریم‌ها در فاصله زمانی دو ساله، میزان تولید روزانه نفت خام ایران از نزدیک به ۴ میلیون بشکه به حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسیده است. سخنگوی دولت ایران خرداد ماه امسال گفت که منابع مالی مورد نیاز برای اداره امور کشور تنها از محل صادرات و فروش یک میلیون بشکه نفت خام تامین می‌شود.

با توافق نمایندگان ایران و ۱+۵ در آذر ماه ۱۳۹۲ که به توافقنامه ژنو معروف است، مهلتی شش ماهه برای رسیدن دو طرف به توافق نهایی تعیین شد و قرار شد در این مدت، تحریم تازه‌ای علیه ایران تصویب نشود.

فرصت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای برای نهایی کردن متن توافقنامه دوجانبه ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) به پایان می‌رسد.

مطالب مرتبط