ایران برای مبارزه با 'سوء تغذیه' بین نیازمندان مواد غذایی توزیع می‌کند

حق نشر عکس ISNA
Image caption طرح توزیع سبد کالا به وسیله دولت در زمستان گذشته با انتقاد زیادی همراه بود

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شروع برنامه حمایتی"امنیت غذایی" در قالب توزیع کالا خبر داده که بین هفت میلیون و پانصدهزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی توزیع می شود.

به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، این طرح با هدف "حمایت غذایی برای مبارزه با فقر و جلوگیری از سوء تغذیه" انجام می شود.

برای اجرای طرح حمایت غذایی ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است و هر سال چهار بار کالاهایی بین افراد نیازمند توزیع می شود و به گفته آقای ربیعی "این طرح به منظور حمایت از آن دسته افرادی که کمبود پروتئین و ویتامین در سفره خود دارند، در نظر گرفته شده است."

در این طرح به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، "گوشت، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن مایع، ماکارونی، رب گوجه فرنگی و خرما" داده می شود.

در طرح "حمایت غذایی" خانوارهای مشمول طرح به فروشگاههای تعیین شده مراجعه می کنند و بر اساس کارت های اعتباری می توانند به گفته آقای ربیعی "متناسب با میزان تقاضای خود، میزان کالا را مشخص کنند به طور مثال اگر یک خانوارده روستایی تمایلی به مصرف مرغ ندارد در مقابل از برنج استقبال می کند، این انعطاف برای آنها وجود دارد که به صورت ترکیبی از میزان اعتبار تعیین شده استفاده کنند."

بنابر تصمیم دولت، اعتبار خانوار یک نفره ۳۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۶۰ هزار تومان و خانوارهای بیش از دو نفر به ازای هر نفر اضافی ده هزار تومان است. حداکثر سقف خرید خانوارهای مشمول طرح نیز ۱۲۰ هزار تومان خواهد بود.

به گفته آقای ربیعی خانوارها چهار ماه فرصت دارند تا از این اعتبار خود برای خرید کالاهای پیش بینی شده استفاده کنند.

این طرح در حالی به اجرا گذاشته شده است که در بهمن ماه سال گذشته دولت آقای روحانی طرح مشابهی را با عنوان سبد کالا اجرا کرد که با انتقاد زیادی همراه بود. در این طرح نیز به خانوارهای مشمول ۱۰ کیلوگرم برنج، چهار کیلوگرم مرغ، دو بطری روغن مایع، دو بسته پنیر بسته‌بندی شده، یک شانه تخم‌مرغ یا ۲۴ عدد داده می شد.

خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کارکنان و بازنشستگان سازمان‌های دولتی و طلاب، خبرنگاران، دانشجویان متاهل از جمله کسانی بودند که این کمک غیرنقدی به آن‌ها تعلق گرفت.

نحوه توزیع کالا، نحوه تامین اعتبار و حذف کارگران با درآمد بالای ۵۰۰ هزار تومان از جمله انتقادات مربوط به طرح سبد کالا بود.