هزینه هزار و ۷۵۰ میلیارد تومانی سفرهای استانی احمدی‌نژاد برای وزارت نفت

حق نشر عکس ILNA
Image caption وزارت نفت ایران پولدارترین وزارتخانه ایران است و به همین دلیل دولت همواره چشم به منابع این وزارتخانه دارد

وزارت نفت ایران گزارش داده که در دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع این وزارتخانه در سفرهای استانی دولت در اختیار وزارتخانه ها و نهادهای دیگر دولتی قرار گرفته است.

محسن امیریان، مجری طرح کمک به عمران مناطق نفت خیز ایران به شبکه اطلاع رسانی نفت و گاز و انرژی وابسته به وزارت نفت گفته که "محدودیتهای شدید منابع مالی سبب شده بود صنعت نفت به جای عمل به وظایف اصلی و اساسنامه‌ای خود که (اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از منابع نفت و گاز) است، عملاً درگیر فعالیتهای غیر ذاتی شده و به جای سایر ارگانهای ذینفع پاسخگوی مطالبات عمومی مردم باشد."

آقای احمدی نژاد از شروع به کارش نزدیک به ۱۱۰ سفر استانی انجام داد با این هدف که حضور مقام های ارشد دولتی در مناطق مختلف "تمرکز زدایی" را کاهش می دهد و باعث می شود ارتباط مردم و مسئولان بیشتر شود.

حق نشر عکس isna

انتقادهایی نسبت به این سفرهای استانی مطرح شد که مهمترین آن تامین هزینه، ابهامات قانونی و عدم اجرای مصوباتی بود که در این سفرها تصویب می شد.

وقتی حسن روحانی رئیس جمهور ایران اولین گزارش خود را بعد از یکصد روز از فعالیتش ارائه کرد گفت که در این هشت سال در سفرهای استانی ۲۱۱ هزار میلیارد تومان تعهد ایجاد شده است.

به گفته آقای روحانی "از این تعهدات تنها ۳۲ درصد عملی شده و ۶۸ درصد آن برای دولت بعدی باقی مانده است."

آقای روحانی گفته بود که اگر درآمد کشور با سطح درآمد دولت آقای احمدی نژاد پیش برود "۱۶ سال دیگر" وقت لازم است تا تمام این تعهدات عملی شود.

مجری طرح کمک به عمران مناطق نفتخیر گفته که در دولت های گذشته "اجرای پروژه های عمرانی و عام المنفعه" به وزارت نفت اضافه شد و "هم اکنون این دید سبب شده نهادهای دولتی به وزارت نفت به عنوان عابر بانک و متولی تأمین بودجه پروژه‌های عمرانی نگاه کنند."

برنامه کمک به عمران مناطق نفتخیز پیش از دولت آقای احمدی نژاد شروع شده بود ولی مختص مناطقی بود که نفت و گاز در آنجا تولید می شد ولی وزارت نفت می گوید واگذاری پروژه های عمرانی استانها به بخش نفت با وجود آثار مثبت اجتماعی، "ضررهای زیادی داشت که بزرگترین آنها، مترادف دانستن صنعت نفت با دولت بود" و همین مسئله باعث شد که مردم و مسئولان استانی سعی کنند نیازهای خود را از طریق این بخش تامین کنند.

دولت می گوید سعی دارد تا در اساسنامه شرکت ملی نفت ایران کمک به عمران مناطق نفتخیز را بگنجاند.

بنابر برنامه وزارت نفت، در ابتدا حدود ده استان در طرح کمک به عمران مناطق نفتخیز گنجانده شده بود اما در دولت آقای احمدی نژاد فعالیت آن به سراسر کشور گسترش یافت ولی به گفته مجری طرح کمک به مناطق نفتخیز اکنون اولویت با پروژه هایی است که در مناطق نفتخیز احداث می شود و این کار "در حقیقت جبران بخشی از خسارت های ناشی از فعالیت های نفتی است."

قرار است فعالیت طرح "کمک به مناطق نفتخیز" فقط به این مناطق محدود شود و مسئولیت اجرای بقیه پروژه های نیمه تمام به سازمانها و نهادهایی مرتبط واگذار شود.

مطالب مرتبط